Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Nuda w łóżku? Odstaw pigułkę – radzą naukowcy

Nudności, wymioty, nadmierne owłosienie, mniej satysfakcjonujące życie seksualne – to tylko niektóre ze skutków ubocznych zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Przyznajmy jednak, że te skutki uboczne nie są aż takim zaskoczeniem, jak fakt, że zażywanie pigułek ma ogromny wpływ na wybór partnera życiowego.

Jak się okazuje biorąc tabletki hormonalne mamy tendencję do wybierania partnera o wiele mniej namiętnego w łóżku, ale – bardziej opiekuńczego, na którym możemy polegać w przypadku pojawienia się dzieci.  Autor badania Dr Craig Roberts, profesor psychologii na Uniwersytecie Stirlingw Szkocji twierdzi, że badanie przedstawia zarówno pozytywne jak i negatywne skutki stosowania tabletek w przypadku, gdy kobieta spotyka swojego partnera – kobiety są mniej zadowolone z życia seksualnego, ale mogą być bardziej zadowolone z innych obszarów związku nie związanych z seksem. Naukowcy ze Szkocji i Czech przebadali ponad 2,5 tysiąca kobiet w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, które miały co najmniej jedno dziecko. Kobiety zostały zapytane o związek z biologicznymi ojcami swoich dzieci. Ponad tysiąc kobiet zażywało pigułkę kiedy spotkało biologicznego ojca swoich dzieci, a pozostałe panie – nie stosowały hormonalnych metod antykoncepcji.

Badania wykazały, że kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne wybierały mężczyzn mniej atrakcyjnych, z którymi doświadczały mniej satysfakcji seksualnej. Jednakże ci partnerzy byli jednocześnie oceniani jako badziej troskliwi i niezawodni jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem.

Choć przyczyny takiego postępowania kobiet nie są do końca znane, naukowcy upatrują się wyjaśnienia w cyklu menstrualnym kobiety. W zależności od fazy cyklu kobiety zmieniają nieco swoje preferencje, kładąc największy nacisk na atrakcyjność partnera w momencie owulacji. Tabletki antykoncepcyjne hamując cały cykl, nie dopuszając do owulacji, zapobiegają zatem nie tylko ciąży – ale także naturalnym biologicznym wyborom, skłaniając kobiety do wiązania się z nieco bardziej „nudnym, ale stabilnym”, jak twierdzi naukowiec, partnerem. Już poprzednie badania pod kierownictwem Craig Roberts wykazały, że doustne środki antykoncepcyjne mogą również zmieniać preferencje kobiety dotyczące męskiego zapachu (pisaliśmy na ten temat w artykule „Rozwód przez pigułkę?”). Roberts podkreśla, że wybór życiowego partnera jest strategiczną decyzją dla przyszłego potomstwa i zaleca kobietom szukanie innych, alternatywnych metod antykoncepcyjnych.

Źródło: healthnews.com

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg