Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Tabletka hormonalna winna wzrostu zachorowalności na raka prostaty?

Wpływ zażywania antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiecy jest oczywisty, jednakże jak się okazuje, taka antykoncepcja nie pozostaje bez wpływu na... organizm mężczyzny. Nowe odkrycie naukowców może przestraszyć panów, którzy nakłaniają partnerkę do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, przez własną niechęć do np. prezerwatywy.

Po przeanalizowaniu danych z 87 krajów, naukowcy zauważyli, że popularność ta
bletki antykoncepcyjnej wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat, tak jak wzrosła ilość diagnozowanego raka prostaty wśród mężczyzn. Naukowcy z Kanady twierdzą, że ta zależność nie jest dziełem przypadku, a wzmożonej ekspozycji mężczyzn na estrogeny zawarte w pigułce. Nie zauważono powiązania częstotliwości występowania raka prostaty z innymi metodami antykoncepcji jak spiralą czy prezerwatywą. 

Już nie pierwszy raz słyszymy o wpływie stosowania antykoncepcji hormonalnej na środowisko. Kilka lat wcześniej ekolodzy zwracali uwagę, że stosowany w tabletkach hormon nie rozkłada się łatwo w organizmie i jest wydalany z moczem, zanieszczysza zatem wody i środowisko. Oczywiście tabletki antykoncepcyjne to nie jedyne źródło hormonów – także dyskusyjne jest stosowanie tzw. Bisfenolu A, który był (i nadal jest) stosowany w różnego rodzaju produktach użytku codziennego, natomiast jego wpływ większość naukowców określa jako toksyczny (polecamy artykuł: Bisfenol A – toksyczny czy bezpieczny?).

Wygląda zatem na to, że lepiej pomyśleć o innych metodach antykoncepcji już nie tylko w trosce o zdrowie własne – ale także naszych mężczyzn.

Źródło: dailymail.co.uk
oprac: bm

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg