Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Tabletki antykoncepcyjne firmy Bayer groźne dla zdrowia

Oddziały firmy Bayer, niemieckiego koncernu farmaceutycznego, reklamowały tabletki antykoncepcyjne z serii Yasmin niezgodnie z zalecanym stosowaniem i wprowadzały w błąd kobiety na temat zagrożeń dla zdrowia, jakie niosło przyjmowanie leku, jak wynika z e-maili firmowych. - podaje dziś Onet.pl

Cytując za portalem:

Przedstawiciele oddziału Bayer omawiali promocję środka antykoncepcyjnego znanego pod nazwą Yaz, który był nowszą wersją środka Yasmin, jako zalecanego przy wszystkich typach zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jak wynika z dokumentów firmy przedstawionych prawnikom kobiet skarżących koncern. Amerykańskie organy nadzoru zatwierdziły Yaz do stosowania jedynie przy najpoważniejszych przypadkach PMS. Przedstawiciele handlowi Berlex Laboratories Inc., który jest oddziałem firmy Bayer, nabyli w 2006 roku firmę farmaceutyczną Schering i w tym samym roku otrzymali e-mail od przedstawiciela firmy powołujący się na artykuł na temat Yaz zamieszczony w magazynie „Woman's Day”.

„W tym artykule zalecano stosowanie Yaz w przypadkach wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a nie jedynie” w przypadkach kobiet cierpiących na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, najpoważniejszej formy PMS, napisał Matt Sample, konsultant ds. sprzedaży Berlex, jak wynika z kopii e-maila.

Zarówno ten e-mail, jak i inne wewnętrzne dokumenty firmy zostały ujawnione w procesie sądowym, w którym postawiono zarzut, że lek powoduje powstawanie zakrzepów, zawały i udary. Koncern Bayer został oskarżony w ponad 10 tysiącach spraw dotyczących szkodliwego wpływu na zdrowie tabletek antykoncepcyjnych. Prawnicy skarżący firmę powołują się na raporty amerykańskiej agencji ds. żywności i leków (Food and Drug Administration - FDA), według których co najmniej 50 zanotowanych zgonów w latach 2004 – 2008 miało związek z przyjmowaniem leku.

[...]

Prawie 12 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych i ponad 100 milionów kobiet na całym świecie stosuje tabletki antykoncepcyjne, powiedział w zeszłym roku Scott Monroe, przedstawiciel FDA.

Pierwszy proces w sprawie leków rozpocznie się 9 stycznia w sądzie federalnym w East St. Louis w stanie Illinois. Powódka Kerry Sims z Belleview w stanie Illinois twierdzi, że po przyjmowaniu leków firmy Bayer w lipcu 2008 roku stwierdzono u niej zakrzep i chorobę płuc.

Bayer „zaprzecza jakoby wszelkie uszczerbki na zdrowiu, jakie miały ponieść pozywające, były spowodowane przez Yaz i/czy Yasmin” – napisała firma 16 listopada w dokumentach sądowych. „Ulotki dołączone do leków Yaz i Yasmin zawierają wszystkie niezbędne ostrzeżenia dotyczące zagrożeń dla zdrowia”.

„Wszystkie tabletki antykoncepcyjne dopuszczone do stosowania w Stanach Zjednoczonych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i nawet przyczynić się do śmierci” twierdzą prawnicy firmy.

 

cały materiał dostępny jest pod adresem:

http://biznes.onet.pl/tabletki-antykoncepcyjne-firmy-bayer-grozne-dla-zd,18494,4913156,1,news-detal

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg