Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Tabletki antykoncepcyjne niebezpieczne po porodzie

Nowe wytyczne dla kobiet które urodziły swoje pierwsze dziecko i są powyżej 34 roku życia bądź miały cesarkę – lekarze sugerują unikać doustnych środków antykoncepcyjnych.

Naukowcy z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdzili, że pigułki antykoncepcyjjne zawierające estrogen mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, gdy są przyjmowane w ciągu 6 tygodni od urodzenia dziecka.  Absolutnie nie zaleca się podejmowania tego typu środków antykoncepcyjnych w ciągu pierwszych trzech tygodni po porodzie.

Powstające zakrzepy na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, w przypadku dostania się do płuc czy mózgu mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, duszności, czy nawet spowodować śmierć – twierdzą naukowcy. Przeanalizowali oni szereg najnowszych badań w celu ustalenia czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepów u świeżo upieczonych matek. Okazało się, ze ryzyko zakrzepów jest dużo większe, niż początkowo sądzono. Ciąża prowadzi do zmiany czynników odpowiadających za krzepnięcie, mówi Dr Beatrice Chen, adiunkt i kierownik wydziału Planowania Rodziny na Uniwersytecie w Pittsburghu - ciąża powoduje zwiększenie krzepliwości krwi i jest to naturalne zjawisko. Okazuje się zatem, że tabletki antykoncepcyjne z estrogenem dodatkowo zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów. To nie wszystko – szczególnie podatne na powstawanie zakrzepów krwi w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie są kobiety po 34 roku życia i te, które urodziły w wyniku cięcia cesarskiego. 

Dziś kiedy mamy dostęp do naturalnej, zdrowej antykoncepcji, faszerowanie się hormonami, wydaje się zbędnym, niebezpiecznym dla zdrowia ryzykiem. 

źródło: mns.com

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg