Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

75 proc. ciężarnych korzysta ze zwolnień chorobowych

Większość kobiet bierze przynajmniej dwa miesiące wolnego od pracy w czasie trwania ciąży – donoszą nowe badania. Norwescy naukowcy odkryli, że trzy czwarte kobiet ciężarnyh bierze zwolnienie w czasie całego okresu ciąży, powołując się na zmęczenie i senność.

Zebrano informacje z ankiety przeprowadzonej w 17 oraz 32 tygodniu ciąży wśród 3 tysięcy szpitalnych pacjentów, z których nieco ponad 75% otrzymało zwolnienie chorobowe w jakimś momencie ciąży. Co zupełnie zrozumiałe – im bardziej zaawansowana ciąża, tym częściej panie korzystały ze zwolnień chorobowych – do 32 tygodnia ciąży, już 63% pań przebywało na zwolnieniu. Okazało się, że głównym powodem dla którego panie brały zwolnienie jest zmęczenie i problemy ze snem, a dopiero następnie – bóle związane z ograniczoną mobilnością i funkcjonowaniem stawów, a także nudności bądź wymioty. Dwa procent pań zgłaszało lęk i depresję jako powód zwolnienia. 

Zdaniem naukowców pracodawcy mogą zmniejszyć absencję w pracy poprzez ustanowienie elastycznych form zatrudnienia. Jednakże nie wykluczają oni konieczności przeprowadzenia kolejnych badań, aby przyjrzeć się warunkom i regulacji pracy, co mogłoby skutkować zmniejszeniem ilości zwolnień chorobowych, przy ostatecznie „lepszej jakości życia kobiet w ciąży”. Eksperci twierdzą także, że na wyniki badań wpływ mógł mieć fakt, że były one przeprowadzone w Norwegii, gdzie przebywanie na urlopie chorobowym uprawnia pracownika do otrzymania odszkodowania za czas niedyspozycji zdrowotnej. 

Badanie zostało opublikowne w w międzynarodowym Journal of Obstetrics and Gynaecology.

źródło: dailymail.co.uk

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg