Nadciśnienie w okresie prenatalnym związane z niższymi zdolnościami poznawczymi

Nadciśnienie tętnicze jest nie tylko niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ale także może mieć długotrwałe konsekwencje dla zdolności poznawczych dziecka – sugerują nowe badania naukowe publikowane na łamach pisma Neurology.
Fińskie badania wykazały, że mężczyźni, których matki w czasie ciąży cierpiały z powodu komplikacji związanych z nadciśnieniem tętniczym, osiągają niższe wyniki w testach zdolności poznawczych (w porównaniu do synów matek, które nie miały problemów z nadciśnieniem w czasie ciąży).
Około 10% ciąż jest związanych z komplikacjami spowodowanymi nadciśnieniem tętniczym, podaje badanie. To z kolei rodzi kolejne problemy jak przedwczesny poród, czy niska masa urodzeniowa dziecka. Naukowcy twierdzą, że także te czynniki są powiązane z niższymi umiejętnościami poznawczymi.
398 mężczyzn badano dwukrotnie – w wieku około 20 lat, oraz w wieku około 69 lat. W ten sposób naukowcy byli mogli przyjrzeć się werbalnym, arytmetycznym, wzrokowo-przestrzennym aspektom rozumowania, które przekładały się na wyniki testów. Informacje na temat ciśnienia krwi u matki oraz pomiaru białka w moczu były używane do określenia, która ciąża charakteryzowała się komplikacjami związanymi z nadciśnieniem.
Mężczyźni, których matki cierpiały na nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży osiągali gorsze wyniki w testach zarówno w wieku lat około 20, jak i w późniejszym czasie. Na tej podstawie naukowcy wyciągnęli wniosek, że „skłonność do niższych zdolności poznawczych ma swoje początki w okresie prenatalnym, kiedy rozwija się mózg, jego struktura i funkcje.” Najgorzej było w przypadku wyników dotyczących rozumowania matematycznego. Testy mężczyzn były średnio 2,88 punktów niższe w wieku lat 20, oraz o 4,36 punktów niższe od całościowych zdolności myślenia w starszym wieku.
Badania skupiły się wyłącznie na mężczyznach, nie wiadomo zatem jak jest w przypadku kobiet. W dodatku naukowcy podkreślają, że próba była dość mała oraz że nie dysponowali odpowiednią ilością danych, dzięki którym mogliby określić jak wysokie było nadciśnienie kobiet w ciąży.
Jednakże, wyniki sugerują, że spadek zdolności myślenia w u osób starszym wieku, może być związany z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze w okresie prenatalnym. Naukowcy podkreślają, że konieczne są kolejne badania, które potwierdzą te ustalenia.
Tymczasem, badania dotyczące objawów nadciśnienia u kobiet w ciąży trwają. Ostatnie badania opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynecology sugerują, że należy przyjrzeć się kobietom, które zaczynają chrapać po zajściu w ciążę – według autorów badania, może to świadczyć właśnie o zwiększonym ryzyku nadciśnienia tętniczego i kłopotów z układem krążenia w ogóle.
Źródło: cnn.com
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości
Nudności, zaparcia, rozstępy – to dolegliwości, które często towarzyszą ciąży i potrafią uprzykrzyć radość oczekiw...
WięcejPierwsze dziecko zaraz po ślubie to większa szansa na syna
Kobiety rodzące pierwsze dziecko szybciej po ślubie mogą ujawniać większą płodność. Mają one większą szansę na posi...
Więcej