Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Nadciśnienie w okresie prenatalnym związane z niższymi zdolnościami poznawczymi

Nadciśnienie tętnicze jest nie tylko niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ale także może mieć długotrwałe konsekwencje dla zdolności poznawczych dziecka – sugerują nowe badania naukowe publikowane na łamach pisma Neurology.

Fińskie badania wykazały, że mężczyźni, których matki w czasie ciąży cierpiały z powodu komplikacji związanych z nadciśnieniem tętniczym, osiągają niższe wyniki w testach zdolności poznawczych (w porównaniu do synów matek, które nie miały problemów z nadciśnieniem w czasie ciąży).

Około 10% ciąż jest związanych z komplikacjami spowodowanymi nadciśnieniem tętniczym, podaje badanie. To z kolei rodzi kolejne problemy jak przedwczesny poród, czy niska masa urodzeniowa dziecka. Naukowcy twierdzą, że także te czynniki są powiązane z niższymi umiejętnościami poznawczymi. 

398 mężczyzn badano dwukrotnie – w wieku około 20 lat, oraz w wieku około 69 lat. W ten sposób naukowcy byli mogli przyjrzeć się werbalnym, arytmetycznym, wzrokowo-przestrzennym aspektom rozumowania, które przekładały się na wyniki testów. Informacje na temat ciśnienia krwi u matki oraz pomiaru białka w moczu były używane do określenia, która ciąża charakteryzowała się komplikacjami związanymi z nadciśnieniem. 
Mężczyźni, których matki cierpiały na nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży osiągali gorsze wyniki w testach zarówno w wieku lat około 20, jak i w późniejszym czasie. Na tej podstawie naukowcy wyciągnęli wniosek, że „skłonność do niższych zdolności poznawczych ma swoje początki w okresie prenatalnym, kiedy rozwija się mózg, jego struktura i funkcje.” Najgorzej było w przypadku wyników dotyczących rozumowania matematycznego. Testy mężczyzn były średnio 2,88 punktów niższe w wieku lat 20, oraz o  4,36 punktów niższe od całościowych zdolności myślenia w starszym wieku.

Badania skupiły się wyłącznie na mężczyznach, nie wiadomo zatem jak jest w przypadku kobiet. W dodatku naukowcy podkreślają, że próba była dość mała oraz że nie dysponowali odpowiednią ilością danych, dzięki którym mogliby określić jak wysokie było nadciśnienie kobiet w ciąży. 

Jednakże, wyniki sugerują, że spadek zdolności myślenia w u osób starszym wieku, może być związany z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze w okresie prenatalnym. Naukowcy podkreślają, że konieczne są kolejne badania, które potwierdzą te ustalenia. 

Tymczasem, badania dotyczące objawów nadciśnienia u kobiet w ciąży trwają. Ostatnie badania opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynecology sugerują, że należy przyjrzeć się kobietom, które zaczynają chrapać po zajściu w ciążę – według autorów badania, może to świadczyć właśnie o zwiększonym ryzyku nadciśnienia tętniczego i kłopotów z układem krążenia w ogóle.

Źródło: cnn.com

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg