Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Waga w ciąży

W czasie ciąży kobiety przybierają na wadze, co wydaje się oczywiste patrząc na rosnący brzuszek przyszłej mamy.

Należy jednak pamiętać, że kobieta w ciąży nie powinna przytyć zbyt dużo. Nie służy to ani zdrowiu jej ani maluszka mającego przyjść na świat. Ile zatem przyszła mama powinna przybrać na wadze?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy jak była wyjściowa waga kobiety. To czy była w granicach normy opisuje wskaźnik BMI (Body Mass Index).

BMI=

waga ciała [kg]

 

(wzrost [m])2

Opis wyników:

Przy prawidłowej wadze przed ciążą, przyrost masy ciała w czasie ciąży wynosi średnio 11 - 13 kg. Drobne kobiety z niedowagą sprzed ciąży powinny przytyć więcej natomiast kobiety z nadwagą powinny znacznie bardziej kontrolować przyrost wagi.

Idealny przyrost wagi w czasie ciąży prezentuje poniższa tabela:

Waga w ciąży - idealny przyrost*

13 – 15 tydzień

3 x 250g = 750g

16 – 18 tydzień

3 x 300g = 900g

19 – 22 tydzień

4 x 350g = 1400g

23 – 24 tydzień

2 x 400g = 800g

25 – 26 tydzień

2 x 450g = 900g

27 – 38 tydzień

12 x 500g = 6000g

39 tydzień

1 x 250g = 250g

Całościowy przyrost

11000g

wg Będziemy Rodzicami Barbary Nees-Deleval

 Dodatkowe kilogramy to przede wszystkim waga dzidziusia i wód płodowych, powiększone piersi, powiększona macica, wykształcone łożysko, a w Twoich żyłach płynie więcej krwi.

Pod koniec ciąży tak powinny rozkładać się dodatkowe kilogramy

Dziecko

~3,5 kg

Macica

~2 kg

Płyn owodniowy

~3 kg

Łożysko

0,5-1,5 kg

Piersi

1-3kg

Tłuszczyk

2-5kg

 

 

 

 

 

 

  


W początkowym okresie ciąży możesz zanotować nawet spadek wagi. Szczególnie dotyczy to kobiet, które ciężko przechodzą pierwszy trymestr ciąży i mają typowe dla tego okresu dolegliwości takie jak nudności wymioty brak apetytu.

W późniejszym czasie jednak nadrobisz zaległości. Największy przyrost kilogramów przypada na drugi trymestr i mogą to być nawet 2 kg miesięcznie a w ostatniej fazie ciąży powinnaś przytyć około 4 kg.

Należy pamiętać, że w ciąży nie wolno jeść „za dwoje” lecz „dla dwojga”. I tak w pierwszym trymestrze wcale nie zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie, więc dieta nie powinna ulegać zmianie, ew. wskazane jest większe urozmaicenie oraz spożywanie produktów nieprzetworzonych. Około 2000 kalorii. W późniejszej fazie ciąży zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o 300 kalorii. Dieta przyszłej mamy powinna być zrównoważona, lekkostrawna, obfitująca w warzywa.

Wskazany jest ruch i aktywność sportowa jeśli tylko lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań. Można korzystać z basenu, ładnej pogody do spacerowania po lesie czy parku, z zajęć jogi dla przyszłych mam lub tańca.

Po porodzie stracisz niemal od razu około 7 kg. W zapomnienie bowiem odejdą kilogramy składające się na wagę dzidziusia, wód płodowych i łożyska. Jeśli przyrost wagi był zgodny z normami zrzucenie pozostałej tkanki tłuszczowej może potrwać nawet do półtora roku. Ważne, aby podczas karmienia nie stosować drakońskich diet, ponieważ znacznie to osłabi organizm młodej mamy.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg