Zabiegi kosmetyczne w ciąży- co wolno, a czego nie wolno?

Na pewno wiele razy słyszałaś, słowa koleżanek, mam, babć, które mówiły, że skoro jesteś w ciąży to nie powinnaś farbować włosów, robić henny czy ćwiczyć. Jest cała lista takich zakazów dla kobiet spodziewających się dziecka, czy są one uzasadnione? Postaramy się rozwiać wątpliwości związane z najbardziej powszechnymi i lubianymi przez nas zabiegami poprawiającymi urodę i samopoczucie. Podpowiemy wam co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży, tym bardziej, że to ostatni moment w którym możecie poświecić więcej czasu tylko dla siebie.
Zabiegi na twarz- maseczki
TAK - maska owocowa . Zawarte w owocach witaminy i flawonoidy doskonale działają na delikatną skórę twarzy. Zabieg może być poprzedzony delikatnym oczyszczeniem skóry np. preparatem na bazie ziół. Na koniec zabiegu można zastosować delikatny preparat dotleniający bądź nawilżający. To na pewno ci nie zaszkodzi. Możesz na taki zabieg umówić się do kosmetyczki bądź wykonać go w domu. Do zrobienia maseczki wykorzystaj np. świeże tryskawki:)
NIE - zabiegi przeciwzmarszczkowe, liftingujące i przeciwtrądzikowe są zakazane, ze względu na to, że do wielu z nich wykorzystuje się zaawansowane technologicznie i głęboko działające preparaty. Są one wchłaniane przez skórę, a z krwią przedostają się do łożyska i mogą mieć niekorzystny wpływ na płód. Do zakazanych substancji należą min. retinol, hormony i preparaty zawierające antybiotyki. Zrezygnuj także z wysoko stężonych pilingów na bazie kwasów glikolowego, migdałowego,czy owocowego.
Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem urządzeń
TAK - mikrodermabrazja polega na łagodnym, mechanicznym ścieraniu wierzchniej warstwy martwego naskórka, nie jest to zabieg inwazyjny, poprawia wygląd skóry i sprawia, że staje się ona gładsza, świeższa i bardziej promienna. Przez kilka dni po zabiegu unikaj ostrego słońca i stosuj kremy z wysokim filtrem.
NIE - wszelkie zabiegi laserowe, usuwanie pękniętych naczynek krwionośnych, usuwanie blizn, przebarwień, owłosienia, zabiegi odmładzające i wykorzystujące fale radiowe(tzw RF), nie są wskazane. Działają bardzo silnie i przenikają w głąb skóry, miejscowo ją podrażniając. Mogą być bolesne, co dodatkowo wywołuje niepotrzebny stres.
Poprawianie urody
TAK - Henna brwi czy rzęs nie zaszkodzi nawet kobietom w ciąży, a sprawi, że Twoja twarz nabierze wyrazu.
NIE - Makijaż permanentny i tatuaż należy odłożyć na czas po rozwiązaniu. Z uwagi na przerwanie ciągłości skóry (użycie igieł), wykorzystywanie znieczulaczy, barwników oraz ryzyko infekcji, i złego gojenia.
Fryzjer
TAK - możesz dowolnie zmieniać kształt swojej fryzury a obcięcie włosów na pewno nie zabierze rozumu Tobie ani Twojemu dziecku. Jeśli chodzi o koloryzację, wybierz delikatny szampon koloryzacyjny zamiast trwałej farby, która niszczy włosy.
NIE - permanentne farbowanie włosów, trwała. Wprawdzie, preparaty wykorzystywane podczas zabiegów nie mają kontaktu z cebulką tylko z samym włosem, który jest martwy, jednak opary amoniaku są szkodliwe dla dziecka. Dlatego z takimi zabiegami wstrzymaj się przynajmniej do zakończeniu pierwszego trymestru ciąży, kiedy to najważniejsze narządy dziecka są już w pełni ukształtowane, unikniesz ryzyka powstania wad wrodzonych płodu z powodu działania szkodliwych dla zdrowia chemikaliów.
Masaż
TAK - relaksacyjny delikatny masaż twarzy, szyi czy dekoltu jest jak najbardziej wskazany, odstresuje Cię a dodatkowo poprawi ukrwienie i nada skórze ładny koloryt. Możesz także skorzystać z masażu ciała pamiętaj tylko, aby nie masować brzucha i nie kłaść się na nim. Zabieg może odbywać się, leżąc na boku, a częściowy masaż, np. tylko stóp lub tylko górnej części ciała, można przeprowadzić na siedząco. Masaż to najlepszy sposób na poprawę krążenia krwi i limfy. Dzięki niemu, zniknie sztywność mięśni i stawów. Drenaż limfatyczny nóg również jest możliwy, a nawet wskazany przyniesie on ogromną ulgę puchnącym, obrzmiałym kończynom.
NIE- masaż mechaniczny tzw. masaż próżniowy, endermologia szczególnie całego ciała. Jest dość intensywnym zabiegiem, przyspieszającym metabolizm w tkankach i raczej jest stosowany w przypadku redukcji cellulitu i kształtowania sylwetki. Jeśli jednak zachcesz wypróbować tego rodzaju zabieg, poinformuj kosmetologa o ciąży. Powinien wtedy ustawić niższą moc i prowadzić masaż na dolnych partiach ciała, głównie nogach.
Zabiegi przeciw cellulitowe i zapobiegające rozstępom
TAK - codzienne używanie balsamów uelastyczniających, nawilżających i ujędrniających skórę szczególnie w okresie ciąży powinno wejść ci w nałóg. Używaj do tego preparatów dla mam a na pewno sobie i dziecku nie zaszkodzisz i będziesz się cieszyć piękną skórą nawet po ciąży.
NIE - wybrane zabiegi spa. Jeśli zamierzasz udać się do salonu, poinformuj kosmetyczkę, że jesteś w ciąży gdyż niektóre kosmetyki antycellulitowe, zawierają składniki niewskazane dla kobiet w ciąży. Będą to np. kofeina czy algi, które zawierają bardzo dużą ilość jodu, a ten w nadmiarze jest szkodliwy dla dziecka. Ponadto nie korzystaj też z sauny zarówno parowej jak i na podczerwień, zbyt wysoka temperatura może spowodować omdlenie lub osłabnięcie.
Depilacja
TAK - za pomocą maszynki do golenia. Jest to bezpieczna forma usuwania zbędnego owłosienia .
NIE - wosk na gorąco, czy depilator wywołują bardzo nieprzyjemne uczucie. Ból towarzyszący zabiegowi może Cię zdenerwować i niebezpiecznie podnieść ciśnienie krwi. W przypadku depilacji okolic bikini zachowaj szczególną ostrożność, jeśli masz skórę skłonną do podrażnień lepiej unikaj tego typu rozwiązań, ognisko zapalne może znaleźć się zbyt blisko narządów intymnych.
Kobieta zawsze pozostaje kobietą nawet w ciąży, a która z nas nie lubi dobrze się czuć i świetnie wyglądać? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i czujesz się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie abyś mogła korzystać z zabiegów kosmetycznych. Pamiętaj tylko, aby zachować umiar i zdrowy rozsadek, a wybierając się do kosmetyczki czy fryzjera, zawsze poinformuj o tym, że spodziewasz się dziecka.
Magdalena Kornaś
kontakt dla mediów
Magdalena Kornaś
***
Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly to urządzenia medyczne wskazujące dni płodne niepłodne i owulację, na podstawie codziennych pomiarów temperatury w jamie ustnej, z wykorzystaniem zaawansowanych metod statystycznych oraz w oparciu o bazę danych ponad miliona cykli różnych kobiet. W 2010 roku komputery te uzyskały pozytywną opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego a ich wysoka skuteczność -99,36% została potwierdzona. (wskaźnik Pearl'a 0,64). Uzyskany wynik jest porównywalny ze skutecznością antykoncepcji hormonalnej.
więcej : www.ladycomp.pl
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Waga w ciąży
W czasie ciąży kobiety przybierają na wadze, co wydaje się oczywiste patrząc na rosnący brzuszek przyszłej mamy.
WięcejJesteś w ciąży? Zrób obowiązkowo testy na HIV
Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonywać badania w kierunku zakażenia HIV – alarmują ekspe...
Więcej