Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Czy istnieje najlepszy czas na drugie dziecko?

Według specjalistów idealna różnica wieku między rodzeństwem, nie istnieje. Dużo zależy od podejścia rodziców i ogólnej sytuacji w domu. Jednak chyba najwięcej od samych dzieci. Na to czy się będą potrafiły dogadać i czy złapią ze sobą kontakt, ma wpływ ich charakter i temperament, a o tym, jakie dzieci będą, niestety trudno odgadnąć przed ich narodzinami.

Przedstawimy kilka wersji zdarzeń, jakie mogą się pojawić przy posiadaniu więcej niż jednego dziecka. Jednak jak wiadomo, to życie pisze najlepsze scenariusze.

 

Bardzo mała różnica wieku maksymalnie 2 lata to na starcie bardzo duże wyzwanie, bo gdy na świat przychodzi drugie dziecko, to pierwsze nadal jest bardzo malutkie i wymaga dużej uwagi. Z drugiej jednak strony dzieci wychowują się wspólnie i tak zwany okres odchowania rodzice mają szybko za sobą. W przypadku posiadania dzieci w podobnym wieku, zdarza się, że starsze dziecko czuje się odrzucone i co gorsza niekochane, gdyż mama po nieprzespanych nocach przy maleństwie nie zawsze ma silę na spędzenie odpowiedniej ilości czasu z ze starszym dzieckiem. Dlatego tutaj bardzo ważna rolę odgrywa tata, który wyręczy mamę w pracach domowych i pomoże tak zorganizować życie rodzinne, aby zarówno mama jak i tata byli obecni w życiu obojga dzieci. A jeśli zaangażujesz w pomoc starsze dziecko i pozwolisz mu na bliższe relacje z maleństwem, z pewnością łatwiej mu będzie zaakceptować i polubić nowego członka rodziny. Przy okazji będzie czuło się potrzebne i kochane. A ty zyskasz dodatkową pomoc.

 

Przedszkolak w domu, maleństwo w drodze. Mówi się, że taka sytuacja, gdy starsze dziecko ma 3-4 lata i na świat przychodzi rodzeństwo jest wręcz idealna. Przedszkolak zwykle jest na ryle samodzielny, że potrafi się już ubrać, zjeść i zająć sam zabawą. Ponadto wiele już rozumie, więc można mu opowiedzieć jak zmieni się sytuacja po narodzeniu kolejnego dziecka. Ponadto rodzice mają więcej czasu i sił na zajmowanie się maluszkiem. Łatwiej jest też zróżnicować potrzeby dzieci, z jednym można wyjść do kina, a z drugim na plac zabaw. Często jest też tak, że starszak sam pyta o rodzeństwo, bo potrzebuje towarzystwa. Dzieci z taką różnica wieku zwykle mają ze sobą dobry kontakt. Jednak należy zwrócić uwagę na problem rywalizacji wśród rodzeństwa, nawet podświadomej, która może rzutować na całe przyszłe życie. Dlatego rodzice nie powinni podsycać uczuć zazdrości i rywalizacji wśród dzieci i na przykład nie mówić starszemu, że jest już duże i powinno zająć się sobą same.

 

Duże kontra małe (różnica wieku 6-7 lat). Sytuacja wydaje się być bardzo dobra, jeśli rodzice decydują się na kolejne dziecko, kiedy to pierwsze jest już samodzielne i rozpoczyna kolejny rozdziała swojego życia i idzie do szkoły. Starsze już dojrzałe, więc zajmie się sobą, a przy okazji może wiele pomóc w domu i przy małym dziecku. Czasem się nawet nim zaopiekować. Należy jednak pamiętać, aby za bardzo nie obarczać większego dziecka opieką nad maluchem. Na dobre wszystkim wyjdzie zapisanie starszaka na ciekawe zajęcia dodatkowe, to pozwoli mu na realizację pasji i dzięki temu poczuje się duże i ważne i nie będzie przytłoczone nową sytuacją. W przypadku większej różnicy wieku istnieje też ryzyko zazdrości starszego. Często rodzice nie zdając sobie z tego sprawy wywyższają to młodsze i na więcej mu pozwalają, bo przecież jest takie malutkie. W takich momentach zazdrość starszego dziecka może się przerodzić w złość i wręcz nienawiść do młodszego rodzeństwa, które tak naprawdę niczemu nie jest winne. Uważajmy również na tak zwane „wpychanie” malucha wszędzie tam gdzie idzie to starsze dziecko. Na takich spotkaniach z kolegami często maluch chce dorównać starszym dzieciom i pragnie być doceniane przez towarzystwo, a to może powodować dominację przez starsze rodzeństwo.

 

Nic tak nie odmładza jak maluch w domu! Bywa i tak, że po 10, 15 latach w domu pojawia się noworodek. Rodzice często, aby nadążyć za maleństwem przeżywają drugą młodość. Jednak jego rodzeństwo, może źle zareagować na wieści o powiększeniu rodziny. W przypadku tak dużej różnicy wieku istnieje ryzyko, że dzieci nie nawiążą ze sobą bliskiej relacji i będą żyły obok siebie jakby w światach równoległych, wówczas w jednym domu będzie dwoje jedynaków. Istnieje też drugi scenariusz bardziej optymistyczny. Często po narodzinach maleństwa, nawet mimo początkowej niechęci, starszy brat czy sistra, wręcz zakochują się w dziecku, noszą je, przewijają, chodzą na spacery, zajmują się, gdy rodzice nie dają już rady. Taka więź wraz z wiekiem tylko się umacnia i pogłębia. Zwykle młodsze dziecko szuka oparcia i autorytetu w starszym, traktuje je jak opiekuna i przyjaciela. Taka sytuacja dla obojga rodzeństwa i dla samych rodziców jest niemal idealna.

 

Nie ma reguły i nikt nie pokusi się na ustalenie idealnej różnicy wieku między rodzeństwem.  Dlatego drodzy rodzice powinniście sami ustalić najlepszy czas na powiększenie waszej rodziny. Obecnie można skorzystać ze zdobyczy techniki komputerów cyklu Lady-Comp baby i niemal idealnie zaplanować najlepszy czas na pojawienie się nowego członka rodziny, jak również jego płeć! Więcej informacji o planowaniu na stronie www.ladycomp.pl.

 

Tekst Magdalena Kornaś

Źródło: Elementarz początkujących rodziców Monika Górecka-Czuryłłó

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg