MAMA WIE CO ROBIĆ - Pierwsza pomoc dla dziecka - Bezdech

Lady Comp Polska partnerem akcji edukacyjnej
CZĘŚĆ 1 BEZDECH
Bezdech u dziecka -to chwilowe zatrzymanie oddechu. Może nastąpić z różnych przyczyn. Najczęściej jest efektem niedojrzałości mechanizmu oddychania. Zdarza się u maluszków urodzonych przed czasem i u dzieci o niskiej masie urodzeniowej, w niektórych przypadkach występuje na skutek nadmiernego oziębienia organizmu. Bezdech u zdrowych niemowląt może pojawić się w przypadku niedrożnych dróg oddechowych, podczas infekcji. Epizody bezdechu najczęściej pojawiają się w pierwszym półroczu życia i zanikają po 12. miesiącu.
Większe prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu notuje się u dzieci, których matki paliły bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech.
Jeżeli zatrzymanie oddechu nie trwa dłużej niż 15 sekund i zdarza się sporadycznie dodatkowo, gdy nie dochodzi do sinienia albo bladości twarzy, nie ma powodu do niepokoju. W takiej sytuacji zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.
Gdy przerwa w oddychaniu trwa dłużej niż 15-20 sekund i zdarza się głównie w nocy, sytuacja może okazać się niebezpieczna. Dziecko z powodu niedotlenienia może zrobić się sine i stracić świadomość (te objawy lekarze nazywają zespołem ALTE). Konieczna jest wówczas natychmiastowa interwencja rodziców, gdyż bezdech jest jedną z głównych przyczyn zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, zwanej przez lekarzy SIDS.
Uczymy jak zachować się przypadku bezdechu u dziecka !
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH OTRZYMANIEM MATERIAŁÓW EDUKACYJNE W POSTACI PLAKATU, CZY ULOTEK - PROSIMY O KONTAKT NA :
Zobacz także:
MAMA WIE CO ROBIĆ- Pierwsza pomoc dla dziecka CDN
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Korzyści jakie odnosi kobieta w związku z karmieniem dziecka piersią
Pismo „Pediatrics” w czerwcu tego roku podało smutne statystyki: ponad 85% kobiet w USA deklaruje zamiar karmienia piersią...
WięcejNaukowcy powiązali BPA z astmą
Lista produktów zawierających BPA jest długa – mimo, iż oficjalnie wiele firm nie stosuje już BPA przy produkcji butelek,...
Więcej