Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Matki z depresją zakłócają sen swoich dzieci

Matki cierpiące na depresję mogą zakłócać sen swoich dzieci – donoszą badania naukowe.

Naukowcy odkryli, że matki z wieloma objawami depresji i te bardziej martwiące się o sen  swoich niemowąt, mają dzieci, których sen rzeczywiście jest zakłócony. Naukowcy próbowali ustalić, czy to symptomy depresji u matek wpłynęły na rozwój zakłóceń snu u ich dzieci, czy może sytuacja była odwrotna: matki miały objawy depresji na skutek braku snui, związanego z kiepskim wypoczynkiem nocnym ich dzieci. 

Okazało się, że bardziej prawdopodobne jest, że wina leży po stronie matek. Kobiety ze zwiększonymi objawami depresji zachowywały się w sposób, który zakłócał sen dziecka, jak np.: brały na ręce śpiące niemowlę.

Naukowcy sugerowali, że kobiety martwiące się przesadnie o wypoczynek nocny swoich dzieci, mogą reagować na dźwięki wydawane przez dziecko, które akurat nie wymagają reakcji ze strony matki, albo wręcz przenosić dziecko do swojego łóżka w trosce o to, czy dziecku jest wygodnie, czy nie jest głodne, albo spragnione. Mogą również zaglądać do dziecka w nocy, żeby uspokoić własne emocje. 

Główny autor badania Douglas Teti z Pennsylvania State University podkreśla, że badanie to dowodzi w jaki sposób depresja matek wpływa na nocny sen niemowląt. Dodaje on także, że nawyki związane ze snem kształtują się we wczesnym dzieciństwie, a przerywanie snu może mieć wpływ na rozwój dziecka w różnych aspektach, także emocjonalnym czy behawioralnym.

Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Child Development”.

Źródło: dailymail.co.uk

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg