Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Pierworodne dzieci mają większe ryzyko cukrzycy, ale są też wyższe i bardziej szczupłe

Bycie najstarszym z rodzeństwa ma swoje plusy – przede wszystkim do momentu pojawienia się brata czy siostry ma rodziców na wyłączność. Ich uwaga, miłość i troska, skupia się tylko na nim. Jednakże naukowcy ostrzegają, że bycie pierwszym niesie ze sobą także pierwsze ryzyko zdrowotne.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Auckland dowodzą, że pierworodni mają wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy i wyższe ciśnienie krwi. Zespół przebadał 85 dzieci w wieku od czterech do jedenastu lat. Naukowcy skupili się na badaniu dzieci, ponieważ dojrzewanie i dorosły styl życia, jak twierdzą, może także wpływać na wrażliwość na insulinę. 

W przeprowadzonym badaniu naukowcy zbadali insulinoodporność – okazało się, że była ona o 21 proc niższa u dzieci pierworodnych, w porównaniu do ich młodszego rodzeństwa, co oznacza, że mają oni większe trudności z przyswajaniem cukrów. Najstarsze dzieci miały także wyższy średni dzienny poziom ciśnienia krwi. Co ciekawe – okazało się również, że najstarsze dzieci były zazwyczaj szczuplejsze i wyższe niż ich rodzeństwo. 

Naukowcy tłumaczą, że kolejne dzieci czerpią korzyści z fizycznych zmian zachodzących w macicy matki, które mają miejsce w pierwszej ciąży. W wyniku tych zmian, składniki odżywcze dla płodu mają tendencję wzrostową w kolejnych ciążach. 

Autor badania Wayne Cutfield podkreślił, że "kolejność narodzin nie jest predyktorem do chorób metabolicznych czy układu krążenia, jednak bycie pierworodnym może przyczynić się do zwiększenia ogólnego ryzyka." 

Wyniki tych badań mogą mieć szczególne znaczenie w kontekście zdrowia publicznego w Chinach, gdzie obowiązuje polityka jednego dziecka, oraz w społeczeństwach zachodnich, w których coraz więcej par decyduje się na tylko jedno dziecko. 

Badania przedstawiono w artykule opublikowanym na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg