Cała prawda o endometriozie

Endometrium to komórki błony śluzowej wyściełającej macicę, które przez 3 tygodnie narastają aby się złuszczyć podczas krwawienia miesiączkowego. Niekiedy zdarza się, iż część komórek endometrium podczas co miesięcznego krwawienia trafia do jajowodów i wydostaje się nimi do jamy brzusznej skąd może się wszczepić do jajników, jelit, otrzewnej. Takie wszczepienie się komórek endometrium do innych narządów nazywa się właśnie endometriozą.
Kobiety cierpiące na endometriozę mogą mieć naraz dwie miesiączki dzieje się tak, ponieważ podczas tej choroby kobieta może mieć menstruację zarówno na zewnętrz jak i do środka organizmu jednocześnie.
Co piąta kobieta w wieku rozrodczym, która miesiączkuje cierpi na endometriozę. Najczęściej choroba ta dotyka następujących grup kobiet:
- kobiet, które w rodzinie miały kogoś cierpiącego na endometriozę, ponieważ jest to choroba niewątpliwie uwarunkowana genetycznie, (ta grupa kobiet jest siedem razy bardziej narażona na zachorowanie od innych grup)
- kobiet trzydziesto i czterdziestoletnich;
- kobiet wysokich, szczupłych i rudowłosych;
Jest wiele teorii na temat przyczyn zachorowalności na endometriozę na pewno jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Ponadto sprzyja jej także nieprawidłowa praca systemu odpornościowego jak i wysoki poziom estrogenów.
Objawy endometriozy mogą być inne u różnych kobiet i mogą nie przebiegać jednocześnie. Zdarza się także, że choroba może przebiegać bezobjawowo, a wszczepy endometrium mogą powstawać i powiększać się nawet przez kilka lat.
Endometrioza może być groźna dla zdrowia, choć nie zagraża życiu to może powodować silne bóle w podbrzuszu a nawet niepłodność.
Endometrioza nie jest chorobą nowotworową.
Leczenie endometriozy uzależnione jest od wieku, dolegliwości i umiejscowienia się wszczepów endometrium. Jednak należy pamiętać, że leczy się jedynie objawy endometriozy. Zatem mogą wystąpić następujące metody leczenia objawów endometriozy:
- Gdy objawem endometriozy jest jedynie ból, często stosuje się jedynie środki przeciwbólowe.
- Choroba przebiega łagodniej podczas ciąży i menopauzy, dlatego czasem stosuje się hormony, aby wywołać u kobiety stan podobny do ciąży lub menopauzy, jest to oszukanie organizmu poprzez np. wywołanie zmian hormonalnych charakterystycznych dla okresu ciąży czy menopauzy.
- Niektórym kobietom zaleca się antykoncepcję hormonalną, ponieważ krwawienia co 28 dni, które nie są zwykłą miesiączką ale krwawieniem z odstawienia znacznie utrudniają przemieszczanie się komórek endometrium poza macicę.
- Jeśli wszczepy komórek endometrium i zrosty uniemożliwiają zajście w ciążę leczenie zazwyczaj polega na ich operacyjnym usunięciu, jednak nie gwarantuje to powrotu płodności.
- Natomiast w sytuacji, gdy z komórek endometruium powstała torbiel jajnika leczenie zazwyczaj jest operacyjne i polega na wycięciu, jeżeli jest to możliwe, samego guza z pozostawieniem jajnika. Czasem jednak pozostawia się taką torbiel do obserwacji i wtedy kobieta musi regularnie wykonywać badanie usg aby kontrolować czy nie zaszły w nim jakieś groźne zmiany.
Przeważnie nawet po operacyjnym usunięciu ognisk endometrioza nawraca. Może się to stać już kilka miesięcy po operacji a ognisko endometriozy nie zawsze powstaje w tym samym miejscu co wcześniej.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Endometrioza co to takiego?
Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem małych, owalnych, torbi...
Więcej