Nietrzymanie moczu a rehabilitacja, czy to możliwe?

Z wszelkich dolegliwości związanych z anatomią człowieka nietrzymanie moczu należy zdecydowanie do tych najbardziej kłopotliwych. Niechętnie przyznajemy się do tego, że każdorazowy wysiłek fizyczny, czy też przypływ śmiechu musimy okupić ogromnym poczuciem dyskomfortu i niewygody. Niechętnie również dzielimy się informacją o naszych dolegliwościach z innymi, z uwagi na ich wstydliwy charakter.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nietrzymanie moczu występuje nie tylko u kobiet w podeszłym wielu. Badania wykazały, że na tę dolegliwość uskarżają się również osoby po 30 i 40 roku życia. Niektóre ze sporządzonych sondaży wykazują, że z jej powodu cierpi nawet 45% populacji, co oznacza, że jakość życia znacznej części społeczeństwa znajduje się na obniżonym poziomie. Ciągła walka o utrzymanie higieny, dręczące wrażenie wszechobecności schorzenia, czy – wreszcie – długotrwały przebieg leczenia, mogą stać się przyczyną wyobcowania i niechęci do pielęgnowania kontaktów towarzyskich.
Co należy zrobić? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że z nietrzymaniem moczu nie musimy się pogodzić! Gdy już osiągniemy tę świadomość – możemy przystąpić do działania. Mamy kilka metod leczenia dolegliwości. Pierwsza z nich zakłada przyjmowanie leków farmakologicznych. Ta metoda jednak przynosi zamierzone efekty jedynie w momencie współwystępowania z innymi. Kolejna, wywołująca największe obawy, sprowadza się do interwencji chirurgicznej. Uniknięcie operacji jest jednak możliwe.
Polecanym przez nas rozwiązaniem na zwalczenie nietrzymania moczu jest rehabilitacja. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Przede wszystkim dlatego, że gwarantuje ona bezinwazyjny i skuteczny przebieg leczenia. Każdy mięsień naszego ciała można przecież ćwiczyć. W przypadku mięśni dna macicy – odpowiedzialnych za utrzymywanie moczu – nie ma wyjątku. Ważne jest to, aby uświadomić sobie, że żaden mięsień w naszym ciele nie jest w stanie uchronić się przed procesem starzenia, a ćwiczenia są najlepszą metodą na jego odwleczenie.
Rehabilitacja mięśnia dna macicy sprowadza się przede wszystkim do dopasowania odpowiedniej serii ćwiczeń – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Przystąpienie do nich pomoże nie tylko osiągnąć długo wyczekiwany komfort i równowagę, ale przede wszystkim zagwarantuje możliwość powrotu do swoich stałych zadań i przyzwyczajeń. Słowem – zagwarantuje możliwość powrotu do długo wyczekiwanej normalności.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Nietrzymanie moczu - poważne schorzenie czy tylko wstydliwy problem?
Gdyby spytać przypadkowe osoby o problem jakim jest nietrzymanie moczu, większość odpowiedziałaby pewnie, że jest to przyp...
WięcejNadreaktywny pęcherz. Czy badanie urodynamiczne jest konieczne?
Pacjenci cierpiący na zespół nadreaktywnego pęcherza, aby skorzystać z leków refundowanych stosowanych w leczeniu tej chor...
Więcej