Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Rozwód przez pigułkę?

Jak się okazuje pigułka antykoncepcyjna zmienia nasze gusta, którymi kierujemy się przy wyborze partnera. Czy to oznacza rozwód w sytuacji, w której wychodząc za mąż kobieta zażywała pigułkę, a następnie zrezygnowała z takiej metody antykoncepcji?

To na jakiej zasadzie dobieramy się w pary fascynuje naukowców od dawna. Do tej pory badacze naszych miłosnych zachowań odkryli, że najbardziej podobają nam się partnerzy o odmiennym kodzie genetycznym, niż nasz własny. Ma to na celu zapewnienie donoszenia ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka. Jak donoszą brytyjskie badania z 2008 roku, pigułka antykoncepcyjna zakłóca całkowicie nasze biologiczne wybory.

W poszukiwaniu satysfakcji...
Przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej sprawia, że wybieramy mężczyzn “genetycznie bardziej podobnych” do nas. Ma to swoje konsekwencje – z wcześniejszych amerykańskich badań wynika, że kobiety “genetycznie podobne” do swoich partnerów mają mniej udane życie seksualne, dlatego częściej skłaniają się ku zdradzie, w poszukiwaniu owej satysfakcji poza małżeńskim łożem.

Zapach jak afrodyzjak
Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, że samice ssaków wyczuwają w zapachu potencjalnych partnerów geny odpowiedzialne za odporność immunologiczną. Na cały świat słynny stał się już eksperyment, kiedy to grupa pań, miała za zadanie wąchanie przepoconych męskich koszulek w celu oceny atrakcyjności ich właścicieli. Okazało się, że panie wyżej oceniały atrakcyjność tych mężczyzn, których geny MHC różniły się od ich własnych. Podobne badanie przeprowadzone wśród kobiet, które zażywały tabletki antykoncepcyjne, dało inny rezultat, co skłoniło naukowców do bliższego przyjrzenia się zagadnieniu. Zapłacili oni 37 kobietom za wąchanie męskich koszulek przed przejściem na doustną hormonalną metodę antykoncepcji, oraz w trakcie zażywania pigułek. Porównali wybór z wynikami 60-ciu innych kobiet, które nie stosowały pigułek. Rezultat był oczywisty: zażywanie tabletek przesuwało preferencje w wyborze partnera, w kierunku tego “genetycznie” bardziej podobnego.

Naukowcy tłumaczą to w następujący sposób: będąc w ciąży kobieta skłania się do wyboru partnera genetycznie bardziej do siebie podobnego, aby w ten sposób zapewnić sobie lepszą pomoc w wychowaniu i ochronie przed zagrożeniem przyszłego potomka. Zażywanie pigułek zdaje się zatem naśladować to zachowanie. 
Badania zostały opublikowane w:  Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

oprac. bm
źródło: webmd.com

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg