Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Badanie: 57,2% kobiet pozbyło się migreny odstawiając tabletki hormonalne

W Polsce szacuje się, że z powodu migren cierpi około 18 proc kobiet. Nie da się ukryć, że migrena zdecydowanie częściej występuje u płci pięknej, a różnica ta jest szczególnie widoczna w okresie reprodukcyjnym. Wielu ekspertów wiąże bóle migrenowe z kobiecymi hormonami, szczególnie z estrogenami, których np. spadek tuż przed miesiączką może przyczynić się do pojawienia się migreny.

Migrena to nie „zwykły” ból głowy – często towarzyszą jej wymioty, światłowstręt, wrażliwość na dźwięki czy zapachy. Niekiedy może pojawić się także tzw. „aura”, czyli zaburzenia neurologiczne jak np. częściowa utrata wzroku, niedowład. 


Migreny a antykoncepcja hormonalna

Amerykańskie pismo medyczne Obstetric & Gynegology* publikuje smutne statystyki: 37% pań w wieku reprodukcyjnym cierpi z powodu migren. W Stanach, gdzie najpopularniejszą formą antykoncepcji jest doustna antykoncepcja hormonalna (nawet do 43% kobiet ją stosuje), natężenie tego problemu zaczyna być mocno zauważalne. Zarówno WHO jak i The American College of Obstetricians and Gynecologists zauważają, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji dla kobiet doświadczających migren może być rozważane jedynie w przypadkach gdy migrenie nie towarzyszy aura, kobieta nie pali papierosów, jej stan zdrowia jest ogólnie dobry i ma poniżej 35 lat. Każdy przypadek powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie. 

Tymczasem wiele kobiet zauważa występowanie migren i silnych bólów głowy dopiero po  rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Zabezpieczenie przed niechcianą ciążą stanowi bardzo często priorytet do tego stopnia, że kobiety są w stanie znieść wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, byle tylko mieć pewność wybranej metody antykoncepcji. 

„W momencie gdy główną przyczyną występowania migren są zmiany hormonalne spowodowane dostarczaniem organizmowi syntetycznych hormonów w postaci doustnej antykoncepcji hormonalnej, wszelkie podejmowane próby uniknięcia bólu migrenowego mogą okazać się nieskuteczne.” - zauważa Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp i Pearly.

„Czynnik wywołujący bowiem ból migrenowy jest nadal obecny w organizmie, dlatego stosowanie leków przeciwbólowych w takim wypadku jest maskowaniem objawów, a nie usuwaniem przyczyny. Dopiero odejście od hormonalnej antykoncepcji może dać znaczącą poprawę – najnowsze badania przeprowadzone na ponad czterech tysiącach kobiet w dziewięciu krajach potwierdzają taką zależność.”


Najnowsze badania


Badania** przeprowadzono m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Francji, Norwegii, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. Okazało się, że 13,2% badanych kobiet skarżyło się na migreny przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji jako formy zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Po zmianie metody antykoncepcji (po rozpoczęciu stosowania komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp bądź Pearly, które nie ingerują w organizm kobiecy i nie blokują cyklu), aż 57,2% Pań nie doświadczyło więcej migreny. Eksperci zgodnie ocenili, iż jest to bardzo znaczący wynik.

O ile zatem migreny nie są uwarunkowane genetycznie, warto przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia w szerszym zakresie – od sposobu odżywiania (np. sery żółte i czerwone wino nasilają objawy), poprzez aktywność fizyczną (np. długotrwałe obciążenie kręgosłupa poprzez brak ruchu i siedzący styl życia także sprzyja powstawaniu migren), aż do leków i farmaceutyków jakie zażywamy. Jak się bowiem okazuje, także stosowana antykoncepcja ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie...
* Obstet Gynecol. 2010 Spring; 3(2): 55–65. 
**  Dr.Hubertus Rechberg, VE Valley Electronics, Breite 2   D - 82418 Murnau  Tel. ++49-8841-48928-0  Fax- 25 www.valley –electronics.com    

***

Komputery cyklu Lady-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg