Bezpłatne badania genetyczne

Pacjenci należący do śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego Oddziału NFZ mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych, jeżeli istnieją ku temu wskazania medyczne.
Do grupy bezpłatnych badań zalicza się:
badania na obecność wirusów i bakterii przenoszonych drogą płciową - wirus HPV, chlamydia trachomatis
badania diagnozujące choroby genetyczne - rak piersi i jajnika, celiakia, nietolerancja laktozy, zespół Gilberta, mukowiscydoza, zakrzepica .
Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych?
Badania DNA do tej pory były niedostępne dla wielu pacjentów przede wszystkich ze względu na wysoki koszt. Swoją czułością i skutecznością często przewyższają tradycyjne badania, choć niewielu o tym wie. Badania genetyczne w medycynie - bo o nich mowa, coraz częściej stosowane są w rutynowej diagnostyce chorób zwłaszcza, że dzięki refundacji z NFZ wiele z nich można wykonać nieodpłatnie. Jest to zatem doskonała okazja dla pacjentów, u których z różnych przyczyn nie została postawiona jak dotąd jednoznaczna diagnoza, a którzy nie byli w stanie wykonać badania DNA w zakresie prywatnym.
Jak skorzystać z bezpłatnych badań medycznych?
Warunkiem skorzystania z bezpłatnych badań medycznych jest:
- przynależność do jednego z trzech oddziałów NFZ: śląskiego, opolskiego lub dolnośląskiego,
- posiadanie aktualnego zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym
- uzyskanie skierowania od lekarza
W przypadku diagnostyki zakażeń układu moczowo-płciowego (HPV, chlamydia trachomatis) skierowanie powinno być wystawione przez lekarza ginekologa do Pracowni Diagnostycznej. Ponadto do badania w kierunku wirusa HPV niezbędne jest dołączenie wyniku badania cytologicznego bądź kolposkopii, który wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości.
Natomiast w przypadku diagnostyki chorób genetycznych lekarz rodzinny bądź inny specjalista wystawia skierowanie do Poradni Genetycznej, a następnie Pacjent udaje się na wizytę do Opola.
Gdzie można uzyskać więcej informacji:
Dodatkowych informacji o bezpłatnych badaniach medycznych udziela Dyrektor Biura Handlowego Laboratorium testDNA Barbara Prokurat pod numerem telefonu (032) 363 08 76 lub 800-007-771 (bezpłatna infolinia) lub adresem e-mail: .
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Cytologia
Oto kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie cytologii a także kilka faktów, które każda kobieta wiedzieć powinna.
WięcejNie lekceważ tych objawów- być może to cukrzyca.
Pierwsze objawy cukrzycy można łatwo przeoczyć, a za niepokojące dolegliwości obwinić przesilenie wiosenne, czy stres. Sp...
Więcej