Celiakia – dlaczego tak mało o niej wiemy?

Celiakia – choroba trzewna – jest schorzeniem, który występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Objawia się ona zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Choć choroba ta występuje stosunkowo często, to wciąż niestety niewiele o niej wiemy. Powoduje ona natomiast szereg dolegliwości, które nierzadko bardzo utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Tymczasem mając świadomość celiakii i stosując odpowiednią dietę możemy ich skutecznie uniknąć.
Do podstawowych objawów celiakii zaliczyć możemy m.in.: bóle brzucha, utratę apetytu, niedożywienie, apatię a także szereg innych dolegliwości. Spowodowane są one nietolerancją białka zawartego w zbożach – glutenu. Celiakia nie jest jednak alergia pokarmową, choć tak często jest z nią mylona. Jest to trwająca przez całe życie choroba o podłożu genetycznym. U osób chorych na nią gluten działa w sposób toksyczny i prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni i wchłanianie składników pokarmowych). W efekcie składniki z pożywienia nie są wchłaniane, co powoduje różne objawy kliniczne.
Celiakia jest jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych (druga po nietolerancji laktozy). Przeprowadzone jakiś czas temu badania skazały na częstość zachorowań wynoszącą aż 1:100 osób. Co gorsza w chwili obecnej w naszym kraju Celiakia diagnozowana jest jedynie w 3-5 % wszystkich przypadków! Świadczy to o tym, że wiele osób żyje w nieświadomości schorzenia, narażając tym samym swój organizm na niedogodności. Tymczasem Celiakia choć jest chorobą nieuleczalną, to można z nią normalnie żyć!
Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Jeśli zauważysz u siebie lub u swojego dziecka objawy celiakii, to warto wykonać badanie, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy choroby trzewnej. Szybka diagnoza może bowiem uchronić Ciebie lub Twoją pociechę przed bardzo poważnymi powikłaniami w tym m.in nowotworu, chorób psychicznych, osteroporozą oraz wielu innych!
Objawy kliniczne choroby:
- bóle i wzdęcia brzucha
- utrata masy ciała, chudnięcie
- zaburzenia rozwoju u dzieci (w tym głównie zaburzenia wzrostu)
- zmiana usposobienia, często depresja
- biegunki tłuszczowe lub wodniste
- objawy niedoborowe (np. anemia), które są efektem zespołu złego wchłaniania
- niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
- afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej,
- wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe
- podwyższony poziom cholesterolu
- problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa)
- nawykowe poronienia
- problemy z płodnością
- niedorozwój szkliwa zębowego
- zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja), uporczywe bóle głowy
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Co to jest owulacja?
Pytanie może śmieszne i proste, lecz nie wszyscy wiedzą co to jest, kiedy zachodzi i jak długo trwa.
WięcejPROGESTERON, hormon drugiej połowy cyklu
Progesteron, najważniejszy hormon drugiej połowy cyklu, wydzielany przez jajniki i jądra. Za co odpowiada? Dlaczego jego nied...
Więcej