Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Celiakia – dlaczego tak mało o niej wiemy?

Celiakia – choroba trzewna – jest schorzeniem, który występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Objawia się ona zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Choć choroba ta występuje stosunkowo często, to wciąż niestety niewiele o niej wiemy. Powoduje ona natomiast szereg dolegliwości, które nierzadko bardzo utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Tymczasem mając świadomość celiakii i stosując odpowiednią dietę możemy ich skutecznie uniknąć.

Do podstawowych objawów celiakii zaliczyć możemy m.in.: bóle brzucha, utratę apetytu, niedożywienie, apatię a także szereg innych dolegliwości. Spowodowane są one nietolerancją białka zawartego w zbożach – glutenu. Celiakia nie jest jednak alergia pokarmową, choć tak często jest z nią mylona. Jest to trwająca przez całe życie choroba o podłożu genetycznym. U osób chorych na nią  gluten działa w sposób toksyczny i prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni i wchłanianie składników pokarmowych).  W efekcie składniki z pożywienia nie są wchłaniane, co powoduje różne objawy kliniczne. 


Celiakia jest jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych (druga po nietolerancji laktozy). Przeprowadzone jakiś czas temu badania skazały na częstość zachorowań wynoszącą aż  1:100 osób. Co gorsza w chwili obecnej w naszym kraju  Celiakia diagnozowana jest jedynie w 3-5 % wszystkich przypadków!  Świadczy to o tym, że wiele osób żyje w nieświadomości schorzenia, narażając tym samym swój organizm na niedogodności. Tymczasem Celiakia choć jest chorobą nieuleczalną, to można z nią normalnie żyć! 


Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Jeśli zauważysz u siebie lub u swojego dziecka objawy celiakii, to warto wykonać badanie, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy choroby trzewnej. Szybka diagnoza może bowiem uchronić Ciebie lub Twoją pociechę przed bardzo poważnymi powikłaniami w tym m.in nowotworu, chorób psychicznych, osteroporozą oraz wielu innych!


Objawy kliniczne choroby:
- bóle i wzdęcia brzucha 
- utrata masy ciała, chudnięcie 
- zaburzenia rozwoju u dzieci (w tym głównie zaburzenia wzrostu)
- zmiana usposobienia, często depresja 
- biegunki tłuszczowe lub wodniste 
- objawy niedoborowe (np. anemia), które są efektem zespołu złego wchłaniania
- niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza 
- afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej,
- wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe 
- podwyższony poziom cholesterolu 
- problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa) 
- nawykowe poronienia
- problemy z płodnością
- niedorozwój szkliwa zębowego 
- zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja), uporczywe bóle głowy

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg