Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Co to jest owulacja?

Pytanie może śmieszne i proste, lecz nie wszyscy wiedzą co to jest, kiedy zachodzi i jak długo trwa.

Otóż owulacja, inaczej jajeczkowanie to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej (gamety - komórki rozrodczej kobiety) ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa.

Owulacja zachodzi w wyniku działania hormonów, które są sterowane przez wydzielane przez przysadkę mózgową hormony tropowe FSH i LH.

W wyniku działania FSH wpływa na dojrzewanie komórki jajowej a w pęcherzyku jajnikowym produkowane są estrogeny, które oddziaływają na ilość wydzielanego FSH i LH. W momencie, gdy pęcherzyk jest już dojrzały a wraz z nim komórka jajowa, dochodzi, na kilka godzin przed owulacją, do wyrzutu dużej ilości hormonu luteinizującego LH, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika.

Owulacja to zatem dość krótki proces. Komórka jajowa żyje zaledwie ok. 24 h. Do owulacji dochodzi na około 14 dni przed następną miesiączką. W warunkach fizjologicznych długość fazy lutealnej, czyli czasu od owulacji do miesiączki, jest raczej stała. Natomiast czas przed owulacją, czyli faza folikularna ma różną długość i jest to cecha osobnicza, często podlegająca zmianom.

Ważne jest aby kobieta była świadoma swego organizmu, tego czy zachodzi owulacja i kiedy. Występowanie owulacji jest dobrym wskaźnikiem jej zdrowia. Dlatego dobrze wiedzieć więcej o swoim cyklu nie tylko w monecie planowania ciąży.

Przyczyny braku owulacji:

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

  • Nadżerka

    Popularna metoda usuwania nieprawidłowych komórek z szyjki macicy – problem, który nieleczony może prowadzić do raka szyj...


    Więcej
  • Zwiększ odporność na wiosnę!

    Wydawałoby się, że zima to czas, gdy nasz organizm jest najbardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. Rzeczywiście jest...


    Więcej

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg