Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak uniknąć zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza to częsty problem kobiet, szacuje się nawet, że dotyczy on przynajmniej połowy kobiet. Lekarze tłumaczą częste nawroty tej choroby budową anatomiczną kobiety: w bliskim sąsiedztwie mamy drogi rodne oraz moczowe, a w dodatku cewka moczowa ma zaledwie 3-4cm (u mężczyzn wynosi ona od 15 do 20 centymentrów). Nic więc dziwnego, że to właśnie kobiety aż cztery razy częściej chorują na zapalenie pęcherza moczowego.

Bakterie pod lupą
Sprawcy tego bolesnego schorzenia to zazwyczaj rozmaite bakterie, w tym Escherichia coli, żyjąca w okrężnicy, która stanowi jej normalne środowisko. Także bakterie będące częścią flory bakteryjnej pochwy po dostaniu się do cewki moczowej mogą powodować zapalenie pęcherza. Ból przy oddawaniu moczu, pieczenie, problemy z oddawaniem moczu, ciągłe parcie na pęcherz, mętny mocz, bóle brzucha – to najczęściej zgłaszane objawy. Czasem przy ostrych atakach może wystąpić nawet gorączka.

Dr Alain Tamborini ginekolog i endoktrynolog, w książce „Kobieta intymna” wymienia czynniki najczęściej sprzyjające zapaleniu pęcherza moczowego. Są to:
- cewnikowanie
- wszelkie infekcje pochwy
- niedostateczna higiena intymna, i przeciwnie – nadmierna higiena intymna
- stosunki seksualne pochwowe i analne (zwłaszcza odbywane w niewielkim odstępie czasu, bądź bezpośrednio po sobie)
- mechaniczne podrażnienie (np. źle dobrana bielizna, czy zbyt obcisłe spodnie)
- niedobór estrogenów po menopauzie powodujące m.in. suchość pochwy

Co robić?
Pij bardzo dużo wody – to oczyści nieco drogi moczowe z bakterii. Nie czekaj jednak z wizytą u lekarza, zwłaszcza jeżeli choroba ma nagły przebieg, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie farmaceutykami. W oczekiwaniu na skuteczność działania leków, niektórzy lekarze radzą dodawanie do pitej wody np. soku wyciśniętego z cytryny, który utrudni namnażanie się bakterii. 

Jak zapobiegać?
Istneje kilka prostych sposobów zapobiegania tej bolesnej i kłopotliwej chorobie. I tak, jeżeli chcesz się ustrzec przed zakażeniem pęcherza:
- pij dużo wody, a kawy, herbaty, białego wina raczej unikaj
- oddawaj mocz przed i po stosunku seksualnym
- podmywaj się zawsze z przodu do tyłu – nigdy odwrotnie!
- unikaj substancji antyseptycznych, niszczących florę bakteryjną, unikaj podpasek zapachowych
- noś bawełnianą bieliznę i unikaj zbyt obcisłych spodni
- podczas miesiączki często zmieniaj podpaski, stosuj tampony
- zawsze lecz wszelkie infekcje intymne
- po pływaniu w basenie zawsze dokładnie się umyj

Warto także dbać o odpowiednią dietę (dla całego zdrowia, nie tylko w celu zapobiegania zapaleniom pęcherza). Szczególnie na poprawne funkcjonowanie dróg moczowych polecany jest sok z żurawiny, owoce czarnej porzeczki, napar z liści czarnej porzeczki, herbatka z pietruszki i skrzypu polnego.

Beata Mąkolska

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg