Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Menopauza – co musisz o niej wiedzieć.

Menopauza wyznacza koniec naturalnej płodności i możliwości zajścia w ciążę. To naturalna kolej rzeczy, jednak często podchodzi się do niej z wielkim strachem, gdyż dolegliwości jej towarzyszące mogą być bardzo uciążliwe.

W czasie menopauzy występują wahania hormonalne, spada produkcja estrogenów i androgenów. Estrogeny są odpowiedzialne za regulację procesów rozrodczych, odpowiadają za naszą płodność oraz determinują cechy żeńskie. Jako pierwsze z objawów przekwitania, można zanotować zmiany w cyklach miesiączkowych. Cykle stają się krótsze bądź zaczynają się wydłużać, zmienia się także obfitość krwawień. Bywa i tak, że miesiączka znika na kilka miesięcy po czym pojawia się i wygląda zupełnie naturalnie. Bardzo przydatne przy obserwacji cyklu są komputery cyklu. Kobiety stosujące tego typu urządzenia np. Lady-Comp doskonale znają swój organizm i są w stanie bardzo szybko wykryć zbliżającą się menopauzę. Menopauzę uznaje się za zakończoną, po upływie roku od ostatniej miesiączki,wówczas kobieta wkracza w okres pomenopauzalny.

Kobiety przechodzą menopauzę w różnym wieku u jednych może się rozpocząć po 40 urodzinach u innych dopiero po 55 roku życia. Badania pokazują, że średnio jest to wiek 50-52 lata. Poza zachodzącymi procesami fizjologicznym można zaobserwować charakterystyczne dla menopauzy zmiany fizyczne i psychiczne, należą do nich :

-uderzenia gorąca- nagły przypływ ciepła, zaczerwienienie i oblewający pot w górnej części ciała, szczególnie na twarzy.

-kołatanie serca

-bóle głowy, problemy z pamięcią

-wahania nastroju

-problemy ze snem

-nocne pocenie

-problemy skórne- przesuszenie i swędzenie skóry

-syndrom suchego oka

-przerzedzenie włosów na głowie oraz owłosienia łonowego

-pojawienie się nadmiernego owłosienia na twarzy

-nadmierne tycie

-problemy natury seksualnej, zwiększone bądź zmniejszone libido, suchość pochwy

Aby przetrwać ten trudny okres należy prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o swoją dietę, chodzić na spacery, gimnastykować się. Warto zadbać o suplementację wapnia i witamin z grupy B, można się wspomóc środkami łagodzącymi objawy menopauzy dostępnymi w aptekach bez recepty.

 

tekst

Magdalena Kornaś

 

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg