Mój nastrój a cykl

Gospodarka hormonalna kobiety jest bardzo delikatna i wrażliwa.
To bardzo skomplikowany system, który wpływa nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na dobry wygląd i zdrowie. Nawet małe zmiany w jego funkcjonowaniu wpływają bardzo mocno na Ciebie. Najczęściej sama nie potrafisz określić czy wyjaśnić, co się z Tobą wtedy dzieje, skąd te nagłe zmiany nastroju, humory. Te małe cząsteczki zwane hormonami dla większości stanowią zapomnianą część nas samych, z którą żyjemy na codzień, lecz którą nie bardzo wiemy jak poznać i zrozumieć.
Dzięki hormonom płciowym działa Twój cykl miesiączkowy. W poszczególnych fazach cyklu działają inne hormony i w różnych stężeniach. To te cykliczne zmiany powodują, że w czasie różnych faz cyklu czujesz się tak odmiennie.
Jednym z najważniejszych hormonów kobiecych jest estrogen.
Estrogen odpowiada głównie za zdolność do osiągania podniecenia seksualnego, oraz za rozwój narządów płciowych. Dzięki estrogenom w pierwszej fazie cyklu czujesz się wyśmienicie, tryskasz energią. W pracy działasz szybko i efektywnie, nie ma rzeczy niemożliwych. Wtedy też masz dużą ochotę na seks.
W czasie, kiedy estrogeny działają dochodzi do owulacji.
W tym czasie kobiece libido jest najwyższe – a to dzięki wysokiemu stężeniu estrogenów oraz obecności testosteronu. Ten męski hormon występuje w niewielkich dawkach również w organizmie kobiet i odpowiada za Twoje libido, chęć do życia oraz energię.
Po owulacji pozostałości po pęcherzyku Graafa zostają przekształcone w ciałko żółte (corpus luteum), które zaczyna wytwarzać estrogeny oraz duże ilości progesteronu.
Progesteron jest hormonem żeńskim, który odpowiada za przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej oraz za utrzymanieciąży. Progesteron jest bardzo ważny, gdyż to on stwarza warunki do wzrostu i rozwoju maleńkiego życia, pozwala Ci cieszyć się macierzyństwem. To między innymi progesteron daje kobietom moc dawania życia.
Ale progesteron przyczynia się również do tego, że w II fazie cyklu (po owulacji) jesteś bardziej ospała, masz mniej energii i niższe libido.
Pod koniec cyklu gwałtownie spada poziom estrogenów i progesteronu. To ten spadek poziomu hormonów powoduje u wielu kobiet typowe objawyPMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz stanowi sygnał do rozpoczęcia kolejnego cyklu.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Cytologia
Oto kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie cytologii a także kilka faktów, które każda kobieta wiedzieć powinna.
WięcejBadanie: 57,2% kobiet pozbyło się migreny odstawiając tabletki hormonalne
W Polsce szacuje się, że z powodu migren cierpi około 18 proc kobiet. Nie da się ukryć, że migrena zdecydowanie częściej...
Więcej