Nadżerka

Popularna metoda usuwania nieprawidłowych komórek z szyjki macicy – problem, który nieleczony może prowadzić do raka szyjki macicy – może zwiększać ryzyko komplikacji w czasie ciąży.
Kobiety, które zostały poddane procedurze, znanej jako elektrokoagulacja, a popularniej jako wypalanka, są w grupie zwiększonego ryzyka przedterminowego porodu lub urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową, jak donoszą brytyjscy naukowcy.
Lekarze, leczący młode kobiety z łagodnymi zmianami szyjki macicy lub przedrukowymi komórkami, powinni wykazać się dalece posuniętą ostrożnością – tak zalecają autorzy publikacji zamieszczonej w prasie medycznej The Lancet.
„Kobiety powinny szukać dokładnych informacji nie tylko o skuteczności ale też o długoterminowym wpływie metody leczenia na przyszłe ciąże i zdolność rodzenia dzieci,” mówi autorka Dr Maria Kyrgiou z Central Lancashire Teaching Hospitals w Preston.
Wypalanka (elektrokoagulacja) jest jedną z kilku technik usuwania zmienionych lub przedrakowych komórek z szyjki macicy.
Po znieczuleniu lokalnym szyjki macicy za pomocą przyżegania prądem elektrycznym i ciepłem jak skalpelem usuwane są cienkie warstwy tkanki zawierającej zmienione komórki.
Inne metody leczenia nadżerki za pomocą lasera czy wymrażania także usuwają podejrzane komórki jednak zachowując funkcje szyjki macicy, zauważają Brytyjscy uczeni. Lecz wpływ tych procedur na przyszłą płodność i ciąże pozostają niejasne.
Aby poznać potencjalny wpływ Kyrgiou i jej koledzy przeanalizowali dane 27 wcześniejszych badań.
Wymrażanie, które wiąże się z usuwaniem tkanek w kształcie stożka, powoduje wzrost prawdopodobieństwa przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka o 2,5 raza, i potraja ryzyko cięcia cesarskiego w porównaniu z kobietami, które nie były poddane tej procedurze.
Elektrokoagulacja powoduje 70 % wzrost ryzyka wcześniejszego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Autorzy wskazują na prawie trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wczesnego pęknięcia tkanek szyjki macicy.
Laserowa konizacja (wycięcie kawałka szyjki macicy przy użyciu lasera) przynosi podobne efekty.
Tylko laserowe usuwanie zmienionych warstw tkanek nie powoduje wzrostu komplikacji w czasie ciąży.
Eksperci zdrowia kobiet ostrzegają jednak przed pochopnym wyciąganiem wniosków z badań obejmujących wiele retrospektywnych opracowań. Przestrzegają także przed porównaniem wyników procedur użytych do różnych typów nadżerek lub zmian komórkowych.
„Stosowne opracowanie, które odpowie na pytanie, będzie porównywać elektrokoagulację i laser w takim samym przypadku typu nadżerki, tej samej wielkości nadżerki, gdzie zabiegi będę wykonane w jednym ośrodku.” Mówi Dr Annekathryn Goodman, profesor ginekologii i położnictwa oraz biologii rozrodu na Harvard Medical School
Dr Goodman podkreśla jak ważne jest dopasowanie leczenia do typu nadżerki oraz o kompletnym usunięciu zmian. W innym przypadku kobieta jest narażona na wysokie ryzyko rozwinięcia się raka.
Według opinii Dr Goodman elektrokoagulacja powinna być stosowana jedynie w przypadku z wysokim stopniem rozwinięcia nadżerki. Kobiety powinny także zasięgać drugiej opinii
Jednak największy nacisk powinie być położony na profilaktykę poprzez regularne badania cytologiczne.
Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:
Bezpłatne badania genetyczne
Pacjenci należący do śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego Oddziału NFZ mogą skorzystać z bezpłatnych badań medyc...
WięcejCo wpływa na mój wygląd?
Nawet niewielkie zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej potrafią mocno na nas wpłynąć.
Więcej