Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Naukowcy: Późna ciąża - mniejsze ryzyko raka piersi.

Dobra wiadomość dla Pań, które nie spieszyły się z urodzeniem pierwszego dziecka – okazuje się, że kobiety, które urodziły pierwsze dziecko przynajmniej 15 lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki, mają obniżone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi o 60%.

Studia, praca i dopiero potem pierwsze dziecko? Z punktu widzenia profilaktyki raka piersi może to się okazać całkiej słusznym rozwiązaniem. Po raz pierwszy badacze skupili się na analizie wystąpienia pierwszej miesiączki a czasu pierwszej ciąży w kontekście raka piersi. Panie, które czekają przynajmniej do 28 roku życia z posiadaniem pierwszego dziecka obniżają ryzyko śmierci z powodu raka piersi o 60%. Badacze z Fred Hutchunson cancer Research Center w Seattle wykazali też, że karmienie piersią ma również chroniący efekt przy lekoodpornej postaci choroby. 


Około 48 tysięcy kobiet każdego roku zapada na raka piersi w Wielkiej Brytanii. 80% diagnozowanych Pań jest powyżej 50-go roku życia. Potrójnie negatywny rak piersi* dotyczy około 15% przypadków i jest niezwykle trudny do leczenia (nie zależy od hormonów, daltego też jest odporny na leczenie niektórymi lekami). Wcześniejsze badania wykazywały raczej, że wczesna ciąża obniża ryzyko raka piersi w jego najpowszechniejszej formie, jednakże ostatnie nadania wykazały, że to późna ciąża obniża ryzyko wystąpienia potrójnie negatywnego nowotworu piersi. 

Badanie potwierdziło także ochronny wpływ karmienia piersią, o czym mówiła doradca laktacyjny Małgorzatą Szmygin.

W badaniu uczestniczyło 1960 kobiet w wieku pomiędzy 20 a 44 lat. Badanie zostało opublikowane na łamach Jourtal Breast cancer Research and Treatment.

 

Źródło: dailymail.co.uk

* za: rakpiersi.pl (opracował M. Mowsiej; konsultacja dr n med. Kamil Drucis) :
„Potrójnie negatywny rak piersi TNBC
[…] Jest to podtyp „klasycznego” nowotworu piersi charakteryzujący się: brakiem ekspresji receptorów białka estrogenowego (ER), progesteronowego (PR) i brakiem nadekspresji (HER2). Spośród jednego miliona rocznie wykrytych przypadków raka piersi około stu siedemdziesięciu tysięcy przypadków to nowotwory typu TNBC. Duża ilość chorych na wspomniany podtyp ma złe rokowania z powodu małej remisji podczas leczenia uzupełniającego, w przypadku przerzutów skróconego czasu przeżycia i braku terapii celowanej.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg