Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Opryszczka Twój wróg!

Każda z nas wie czym jest opryszczka, pewnie nie raz czułaś nieprzyjemne swędzenie wokół ust, potem pojawiły się bąbelki a zaraz po nich strup. Okropność Nie dość, że to źle wygląda to jeszcze jest dość bolesne i podobnie jak pryszcz zawsze pojawia się w nieodpowiednim momencie.

Wirus opryszczki (herpes simplex virus - HSV) przenosi się drogą kropelkową, przez dotyk a także poprzez kontakty seksualne. Większość z nas jest nosicielami wirusa, a do zakażeń dochodzi najczęściej w wieku dziecięcym między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Badania wykazały ze choroba tą zakażonych jest 29 milionów Polaków. Najczęściej jest tak, że wirus pozostaje w uśpieniu, i choroba nie ma widocznego przebiegu.

Wiadomo,że osłabiona odporność sprzyja aktywacji wirusa, podobnie jak stres czy przemęczenie, ale czy wiedziałaś że opalanie na plaży i miesiączka, ostre przyprawy i nadmiar czekolady również mogą spowodować pojawienie się zmian na skórze.

Co robić gdy spotka nas to nieszczęście zwane potocznie "zimnem" jak z nim walczyć?

Istotnym byłoby udanie się do lekarza, zaraz po, pojawieniu się pierwszych symptomów choroby (swędzenie, pieczenie). Doktor najpewniej przepisze lek antywirusowy wówczas istnieje szansa, że choroba się nie rozwinie i uda nam się uniknąć szpecących strupów.

Gdy opryszczka jest już widoczna możesz z nią walczyć na kilka sposobów.

Przy użyciu środków farmakologicznych w postaci maści , kremów, leków miejscowych, czy plastrów w ich składzie zazwyczaj znajdziesz acyklovir.

Sprawdzają się tu również metody domowe czyli smarowanie chorobowo zmienionych miejsc np.

Wybór należy do Ciebie:)

Pamiętaj!

Idąc do kosmetyczki czy do gabinetu medycyny estetycznej na zabiegi np. mezoterapia igłowa, peeling chemiczny, zabiegi laserowe wykonywane na twarz, makijaż permanentny ust, powiększanie ust przy użyciu np. kwasu hialuronowego itp. należy zapobiegawczo zabezpieczyć się przed wirusem opryszczki HSV biorąc leki przeciwwirusowe.


Usta są najczęstszym miejscem gdzie pojawia się "zimno". Zmiany jednak mogą powstawać na całym ciele, na tułowiu, na nosie, na twarzy, na palcach dłoni np. u dzieci ssących kciuk, czy na gałce ocznej, poprzez zatarcie oka. Najczęściej do przeniesienia choroby dochodzi poprzez samozakażenie, oraz poprzez kontakt błony śluzowej lub uszkodzonej skóry osoby zdrowej z osobą zakażoną, nawet jeśli w danym momencie nie ma ona opryszczki. Zakażenie opryszczką jest niebezpieczne dla małych dzieci a szczególnie noworodków!

Nie pozwól aby osoba zarażona opryszczką przebywa w ich otoczeniu.

 

Magdalena Kornaś

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg