Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Plemnik - poznaj go bliżej

Plemnik to malutka niepozorna komórka, która tak wiele może zdziałać – dzięki niej powstaje nowe życie. Jest to jedyna ludzka komórka posiadająca zdolność aktywnego ruchu.

Plemnik (łac. spermium) jest dojrzałą męską komórką płciową, składającą się z trzech zasadniczych części: głowy, szyjki i witki (wstawki). 

Plemniki, męskie gamety, są najmniejszymi komórkami organizmu; długość główki plemnika wynosi zaledwie 4-5 µm. Występują natomiast w ogromnej ilości, w jednorazowej porcji nasienia, która ma objętość od 2,5 do 6 ml znajduje się od 120 do 200 mln plemników.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w procesie zapłodnienia bierze udział tylko jeden procent wszystkich plemników. Pozostałe mają do spełnienia inne zadania. Część z nich oczyszcza cewkę moczową i jajowód z substancji toksycznych, inne blokują śluz szyjkowy, jedne torują drogę innym ułatwiając im tym samym dojście do komórki jajowej, jeszcze inne niszczą plemniki innego mężczyzny.

Długość życia plemnika zależy od wielu czynników np. od odczynu środowiska, temperatury otoczenia. W pH zasadowym żyje dłużej niż w kwaśnym. W pochwie jest środowisko kwaśne i plemnik żyje tu do 2 godzin. W szyjce macicy, gdzie jest środowisko zasadowe, życie plemnika wynosi 48 godzin, podobnie w jajowodzie do 48 godzin, natomiast w jamie macicy do 25 godzin,. Poza organizmem plemnik żyje do 18 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza, a w temperaturze 20 stopni jego żywotność wzrasta do 70 godzin. Jednak nasienie jest bardzo podatne na wysychanie poza organizmem i bez dostarczenia mu odpowiednich warunków szybko ginie.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg