Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Prawdy i mity

Między kobietami krąży wiele prawd, ale i mitów o ich zdrowiu, wyglądzie i urodzie.

Wiele artykułów pogłębia i utwierdza nas niejednokrotnie w mitach i nieprawdach. Stąd potem biorą się pewne niejasności i zdumienia a często również zły styl życia.

Ten artykuł ma rozprawić się z paroma mitami, tylko z paroma, bo ze wszystkimi nie da rady chyba nikt.
Wiele mitów pochodzi z niezrozumienia własnego ciała i organizmu. I dlatego tak wiele jest mitów dotyczących naszego zdrowia i płodności.

Zatem pierwszy mit: wielokrotna owulacja.

Każda kobieta, choć trochę świadoma swego ciała wie, że jest to niemożliwe. Natura sprytnie wszystko zaplanowała i po owulacji wydzielany jest progesteron hormon, który odpowiada za wstrzymanie dojrzewania następnego pęcherzyka jajnikowego z komórką jajową. Zazwyczaj podczas jednego cyklu "pracuje" tylko jeden jajnik, ale mogą obydwa. W przypadku ciąży mamy wtedy bliźniaki dwujajowe. Ale zapłodnienie i zagnieżdżenie w macicy drugiego jajeczka może nastąpić tylko PRZED wzrostem temperatury, czyli w ciągu tylko około 24 godzin - później progesteron, hormon utrzymujący ewentualną ciążę nie dopuszcza do pojawienia się następnej.

Mit drugi – stres może spowodować wystąpienie owulacji.

Stres może raczej zablokować owulację. Przecież każda z nas niejednokrotnie przeżyła pewnie przedłużające się cykle w czasie np. sesji egzaminacyjnej lub w wyniku nawału pracy.
Stres raczej przesuwa owulację w czasie niż ją przyspiesza. Organizm jakby się chronił przed ciążą w niekorzystnym czasie.

Mit trzeci – kobieta jest płodna cały czas.

Organizm kobiety działa w ten sposób, że jest ona płodna tylko kilka dni w cyklu. Tak naprawdę to komórka jajowa żyje i jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny od owulacji. Czyli i kobieca płodność trwa tylko 24 godziny pozostały czas płodności zawdzięczamy żywotnym i ruchliwym plemnikom, które posiadają zdolność do przeżycia w kobiecych drogach rodnych przez około 3-4 dni w płodnym śluzie.
Więc ciągłe zabezpieczanie się przed zapłodnieniem jest pozbawione sensu skoro do zapłodnienia może dojść tylko przez kilka dni w czasie cyklu.

Mit czwarty – medykamenty nie szkodzą.

Kiedyś ludzie nie zażywali tylu farmaceutyków a byli zdrowsi i silniejsi. Obecnie każdy z nas na jakikolwiek ból chwyta się po jakiś chemiczny specyfik. W zapomnienie odchodzą naturalne metody radzenia sobie z łagodnym bólem. Nasze babcie na każdą niemalże przypadłość mają jakąś dobrą i skuteczną domową radę. A co najważniejsze takie babcinie rady nigdy nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.
Obecnie jesteśmy bardzo przekonani do chemicznych cudownych środków uzdrawiających, poprawiających naszą urodę i kontrolujących naszą fizjologię. Próbujemy oszukać i podporządkować organizm sobie bez względu na cenę, jaką przyjdzie nam za to zapłacić, najczęściej przepłacamy to właśnie naszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Tak jest w przypadku wszelkich cudownych środków odchudzających, hormonalnych metod antykoncepcyjnych czy eliksirów młodości.

Prawdą jest, że silny stres (utrata kogoś bliskiego) może spowodować gorączkę. Stres związany z życiem codziennym, pracą, nauką nie powoduje większych zmian temperatury. Gdyby tak było nie przeżylibyśmy jednego dnia we współczesnym świecie.

To, co pozwala nam przeżyć i nawet czuć się dobrze w pracy szkole domu czy na łonie natury to homeostaza.
Termin ten określa stan równowagi dynamicznej naszego organizmu. Określenie to używane jest w medycynie i biologii do oznaczenia granic optymalnych warunków dla zdrowia i życia i zachowania równowagi - pomimo zmiany warunków zewnętrznych.
Tak właśnie działa nasz ludzki organizm. Jest on w ciągłym ruchu i zachodzi w nim mnóstwo przemian i procesów niezbędnych do życia. Nie jest on sztywnym tworem działającym jedynie w idealnych warunkach. Pomimo dość ściśle określonych norm nasz organizm wykazuje dość elastyczności, aby trwać w zdrowiu pomimo zamieniających się warunków.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg