Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Samobadanie piersi – pytania do lekarza

Jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu... że „coś” znajdą – alarmują naukowcy z Exeter University. Tymczasem wykrycie nowotworu piersi we wczesnym stadium zwiększa szansę na wyzdrowienie. O to, jak kobieta powinna badać piersi i kiedy najlepiej to robić, a także – co powinno ją zaniepokoić pytamy dra Przemysława Binkiewicza, ginekologa-położnika z dziewiętnastoletnią praktyką, od siedmiu lat ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

Lady-Comp: Wiele mówi się o konieczności badania piersi przez kobietę w każdym cyklu, a nadal statystyki są smutne – większość Pań tego nie robi.

Dr Przemysław Binkiewicz: Choć pewne badania amerykańskie donosiły o tym, że to czy kobieta przeprowadza samobadanie czy nie, nie ma takiego znaczenia, ponieważ jest ono zbyt niedokładne i kobieta może wyczuć palcami dopiero już duże guzki, to jednak lekarze w Europie są zdania, że badanie samodzielne jest bardzo potrzebne. Najlepiej wykonywać je na początku cyklu, w pierwszych dniach, przy czym pamiętajmy, że za pierwszy dzień cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczyna się krwawienie miesięczne.  


Lady-Comp: Co jest ważne podczas samobadania?


Dr Przemysław Binkiewicz: Przede wszystkim technika. Lekarz, który prowadzi pacjentkę powinien pokazać jej jak takie badanie powinno wyglądać. 


Lady-Comp: Czyli podczas wizyty u lekarza kobieta może poprosić lekarza, aby pokazał jej w jaki sposób powinna kontrolować swoje piersi?


Dr Przemysław Binkiewicz: Oczywiście. To może być nie tylko ginekolog, a po prostu lekarz rodzinny – on również jest osobą kompetentną, która może pokazać jak pacjentka powinna badać swoje piersi. Zatem badanie może być wykonane przy okazji wizyty ginekologicznej, jak i wizyty u lekarza ogólnego. Zdarza się, że temat piersi jest omijany przez lekarzy – ginekolog zostawia sprawę chirurgowi, chirurg – ginekologowi, a jeżeli pacjentka nie chodzi ani do ginekologa, ani do chirurga, a lekarz ogólny także nie bada piersi, to istnieje ryzyko, że nie będzie miała zbadanych piersi przez wiele lat. Właściwie przy każdej wizycie u lekarza, powinien on zapytać czy pacjentka bada piersi, w jaki sposób, kiedy ostatni raz je badała i ewentualnie pokazać jak prawidłowo to robić.


Lady-Comp: Piersi możemy jeszcze badać za pomocą USG i mammografii. Kiedy zalecane są te badania? 


Dr Przemysław Binkiewicz: USG wykonuje się u młodszych kobiet, niż mammografię. Ja zalecam po 35-tym roku życia raz na dwa lata wykonanie USG piersi. Starsze kobiety, po 45-tym roku życia raz na dwa lata powinny wykonać badania mammograficzne piersi. 


Lady-Comp: Wróćmy jeszcze do samobadania przez kobietę. Co powinno ją zaniepokoić podczas sprawdzania piersi?

Dr Przemysław Binkiewicz:
 Zmiana wyglądu piersi to jest pierwsza rzecz na jaką kobieta powinna zwrócić uwagę. Czyli już rozpoczynając samobadanie piersi, kobieta powinna przyjrzeć się swoim piersiom, czy wszystko z nimi w porządku, czy pierś nie jest wciągnięta, czy piersi różnią się od siebie w sposób znaczący lub odbiegający od normy wielkością, czy nie występuje wyciek z brodawki. Zwłaszcza wyciek z jednej brodawki, tak zwany wyciek jednostronny powinien nas zaniepokoić. Wyciek z obu piersi ma zazwyczaj podłoże hormonalne, jest związany z produkcją prolaktyny i też może być niepokojącym objawem i choć zwykle nie jest to objawem guza piersi, to również powinno skłonić kobietę do wizyty u lekarza, bo może to być objaw gruczolaka przysadki mózgowej.


Jak podają statystyki 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe. Lepiej zatem badać się regularnie, przemóc strach i wyrobić sobie nawyk sprawdzania piersi w każdym cyklu. 


Wywiad jest częścią materiałów przygotowanych przez dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Więcej na 
www.ladycomp.pl

***

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg