Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Woda – niezbędna dla organizmu

Nasz organizm nie posiada „zapasów” wody, po które mógłby sięgnąć w przypadku jej niedoboru, dlatego tak bardzo musimy dbać o jej ciągłe uzupełnianie. Słyszeliśmy już wiele rad i wskazówek na temat tego, ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia. Co na ten temat mówią eksperci?

Nie dopuszczaj do odwodnienia
Odwodnieje jest niebezpiecznym stanem. Powszechnie wiadomo, że alkohol odwadnia organizm, rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, że także odwadnia mózg. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że już niewielki niedobór wody w kobiecym organiźmie może skutkować podniesieniem poziomu agresji i zmianami zachowania. Odwodnienie na poziomie 2-3% powoduje zmiany w układzie krążenia i zagęszczenie krwi. Mamy słabszy apetyt, bóle głowy, suche śluzówki i problemy z koncetracją. Mocniejsze odwodnienie daje dużo poważniejsze objawy jak halucynacje czy utrata świadomości. Przyjęło się, że odwodnienie na poziomie 5% jest nazywane łagodnym, natomiast już 15% odwodnienie jest uważane za ciężkie. Niemniej nawet przy średnim odwodnieniu (10%) może dojść do śmierci! Nie można także lekceważyć przewlekłego odwodnienia organizmu, gdyż jest ono związane ze wzrostem występowania zakażeń dróg moczowych, rakiem pęcherza i jelita grubego, udarem mózgu czy nadciśnieniem.

Ile pić wody?
Dzienne zapotrzebowanie na wodę różni się np. w zależności od naszej aktywności fizycznej czy temperatury powietrza. Ogólnie można przyjąć, że na każdą wytwarzaną kcal, powinniśmy dostarczyć organizmowi 1ml wody. W przybliżeniu wynosi to zatem od 1,5 do 3 litrów wody na dobę. W 2009 roku eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przyjęli, że dobowa norma spożycia wody dla kobiet wynosi 2,7 litra,dla kobiet w ciąży – 3 litrya dla kobiet karmiących piersią - nawet do 3,8 litra. W brzuszku przyszłej mamy, w ciągu zaledwie godziny, przez łożysko wymieniane jest niemal pół litra wody (dokładnie 450ml), nic zatem dziwnego, że organizm ciężarnej celowo zatrzymuje nawet 5-6 litrów wody, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.  Po urodzeniu dziecka, w czasie karmienia piersią, picie dużej ilości wody jest niezbędne – nie tylko zapewnia prawidłową laktację, ale także (w przypadku, gdy młoda mama boryka się z nadwagą), umożliwia szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów.  

Beata Mąkolska

Źródło: Ginekologia Polska 6/2011, Agata Karowicz-Bilińska

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg