Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Lenistwo zabija plemniki

Zbyt długie oglądanie telewizji zmniejsza płodność mężczyzn – nowe badania naukowe donoszą, że lenistwo ma negatywny wpływ na jakość nasienia.

Po raz pierwszy badanie naukowe wprost wskazało związek między brakiem aktywności fizycznej, a słabą jakością nasienia mężczyzn. 
Naukowcy przeanalizowali jakość nasienia 189 mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, uczestniczących w badaniu Rochester Yung Men's Study w latach 2009-2010 na Uniwersytecie Rochester. Mężczyzn pytano o czas poświęcany aktywności fizycznej, oglądaniu telewizji czy filmów na płytach DVD w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także o problemy zdrowotne mogące wpływać na jakość spermy (dieta, poziom stresu, palenie papierosów).  
Ponad połowa mężczyzn miało wagę w normie, a ich poziom rozpoznanej niepłodności był niski.

Okazało się, że zdrowi mężczyźni, którzy oglądali telewizor więcej niż 20 godzin tygodniowo (czyli trzy godziny dziennie), mieli o 44% niższą liczbę plemników, niż ci, którzy niemal wcale nie oglądali telewizji. Z kolei mężczyźni, którzy minimum piętnaście godzin spędzali na energicznych ćwiczeniach, mieli aż 73% wyższą liczbę plemników, w porównaniu do panów, którzy ćwiczyli mniej niż pięć godzin w tygodniu. Okazało się także, że łagodne ćwiczenia nie wpływają na jakość spermy. 

Mimo tego, iż badanie było przeprowadzane na niewielkiej próbie, naukowcy twierdzą, że wyniki są intrygujące i sugerują, iż regularnie uprawiana aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zwiększenie ilości plemników w spermie, w przeciwieństwie do nadmiernego oglądania telewizji. Jak pokreśla Dr Allan Pacey, starszy wykładowca na wydziale Andrologii na Uniwersytecie Scheffield – "Od pewnego czasu wiadomo, że przegrzewanie jąder poprzez zbyt obcisłą bieliznę, czy w wyniku siedzącej pracy niegatywnie wpływa na jakość spermy, dlatego też ten sam efekt może zachodzić, gdy mężczyzna kilka godzin siedzi na kanapie oglądając telewizję."  

Wygląda na to, że nie tylko Panie muszą dbać o formę (Naukowcy już wiedzą dlaczego szczupła talia kobiet budzi pożądanie!), ale i Panowie – zwłaszcza jeżeli pragną zostać ojcami. Warto wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego stylu życia – wtedy wzrasta prawdopodobieństwo, że wreszcie będzie ona regularna (Wprowadź aktywność fizyczną do swojego stylu życia).

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg