Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Pierwszy raz nastolatków

Amerykańskie nastolatki czekają dłużej z rozpoczęciem życia seksualnego, niż kilka lat temu – donoszą badania przeprowadzone przez CDC*.

Badanie zostało oparte na ankietach przeprowadzonych wśród 13 i pół tysiąca mężczyzn i kobiet. Okazało się, że 25% badanych stanowiły osoby w wieku od 15 do 24 lat, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia.


Narodowe Centrum Zdrowia CDC twierdzi, że 27% chłopców, oraz 29% dziewcząt w latach 2006-2008 miało ten „pierwszy raz” dopiero przed sobą. To o 22% więcej  w porównaniu do wyników badania przeprowadzonego w 2002 roku.


Z badania wynika również, że ponad połowa osób w wieku od 15 do 24 lat próbowała seksu oralnego, przed pierwszym stosunkiem. Wśród nastolatków (od 15 do 19 lat) tylko 7% dziewczyn i 9% chłopaków próbowało seksu oralnego z płcią przeciwną, bez stosunku waginalnego.  Aż 94% dziewczyn i 96% chłopców określiło się jako heteroseksualnych, aczkolwiek kobiety w wieku od 15 do 44 lat mają dwa razy większe prawdopodobieństwo doświadczenia kontaktów seksualnych z tą samą płcią, niż mężczyźni. Co ciekawe, kobiety, które deklarowały posiadanie czterech bądź więcej partnerów seksualnych, są bardziej skłonne do eksperymentów seksualnych z innymi kobietami, niż panie, które miały jednego partnera seksualnego (bądź wcale). 
Raport CDC zostanie wykorzystany do planowania programów mających na celu szerzenie informacji o zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową i zapobieganiu nieplanowanych ciąż. 

A co z Polską?
Jak podają badania prof. Izdebskiego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, 2008 średni wiek w którym nastolatki podejmują współżycie wynosi niewiele ponad 19 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn. Także 19 lat jako średni wiek inicjacji w Polsce, podaje Międzynarodowy Instytut Badawczy GSK**. Badania badania brytyjskiego rządu sugerują, że rozmawianie z nastolatkami o seksie zachęca je do odkładania na później decyzji o rozpoczęciu współżycia i ogólnie ma pozytywny wpływ na zawierane przez nich relacje. Rozmowy takie nie są łatwe i zazwyczaj stresują obydwie strony. Nieco wskazówek na ten temat znajdziemy w artykule „Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie” na zaprzyjaźnionym portalu dla kobiet Wellnessday.eu.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg