Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Wspólne spanie to korzyści dla zdrowia

Spanie z partnerem w jednym łóżku sprawia, że żyjemy zdrowiej i dłużej – twierdzą naukowcy. Czyżby walka o kołdrę hartowała nasze ciała?

Bliskość remedium na stres

Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych uważają, że spanie obok drugiej osoby pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, być może poprzez wyzwalane wtedy poczucie bezpieczeństwa. Jak twierdzą naukowcy okresy długotrwałego stresu przyczyniają się do wzrostu cytokin – białek biorących udział w procesach zapalnych, które mogą wywoływac choroby serca, depresję czy powodować zaburzenia autoimmunologiczne. Jak się okazało spanie we dwoje powoduje obniżenie poziomu tych białek.

Już sam sen działa zbawiennie na organizm – wiele badań mówi o tym, że niedobór snu przyczynia się do wzrostu wagi czy obniżenia odporności człowieka. Szczęśliwi małżonkowie zaś żyją zdrowiej i dłużej, w porównaniu do osób niezamężnych, bądź nieszczęśliwych w małżeństwie. Badania wykazały także, że kobiety będące w długoterminowych, stabilnych relacjach szybciej zasypiają i rzadziej budzą się w nocy, w porównaniu do kobiet, które są samotne, bądź straciły czy  dopiero zyskały partnera (w ciągu kilku lat badań).

Wspólne dzielenie łóżka ma więc ogromne zalety, ale... tylko w szczęśliwych związkach, w których partnerzy są ze sobą blisko, wspierają się i mają podobne preferencje dotyczące snu. W związkach „na pokaz”, wspólne spanie nie daje takich korzyści, twierdzą naukowcy.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg